
További Tudomány cikkek
-
A legújabb kutatás szerint közvetlen kapcsolat van a légszennyezés és a csökkenő születésszám között
- Az elnyomott érzelmek pusztító fegyverként szántják fel a női testet
- Az anya egészsége forog kockán, ha nem jókor szül
- Lassan, de biztosan bezöldül a világ legnagyobb tava
- Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
Egy amerikai kutató, David Gallaher több százezer ritka és értékes műholdfelvételt bányászott elő egy teherautónyi filmtekercsből. Az eddig ismeretlen képeket még az 1960-as évek elején készítették – több mint 17 évvel azelőtt, hogy a NASA műholdfelvételeken is vizsgálni kezdte a sarkvidéki jégolvadást.
A fotókat az 1964-ben felbocsátott Nimbus műhold készítette: a szemcsés, fekete-fehér képek a műholdfotózás őskorából származnak.
David Gallagher még csak nyolcéves volt 1964-ben; a Nimbus 2-ről és más meteorológiai műholdakról egy konferencián hallott először. Felhívta a Nemzeti Éghajlati Adatközpontot, hogy kiderítse, hol tárolják a Nimbus felvételeit, és megkérdezte, tudnának-e egy olyan fotót küldeni az archívumból, ami Grönlandot ábrázolja. Az adatokra azért volt szüksége, mert tanulmányozni akarta a meteorológiai feljegyzések előtti jégolvadás állapotát.

A NOAA nem zárkózott el a kéréstől, de ahhoz ragaszkodtak, hogy Gallaher nézze át az archívumot, ugyanis, mint kiderült,
Gallaher majd hanyatt esett, amikor meglátta, hány képről volt szó: 25 nagy dobozban tárolták őket, amik tömve voltak apró, használhatatlan feliratokkal teli fémtokokkal. És mindegyikben egy 60 méteres filmtekercs volt. Viszont Gallaher is tudta, hogy sietnie kell: a NASA kutatói, akik segíthettek az adatok értelmezésében, már a nyolcvanas éveikben járnak.
Gallaher egyenként nézte át a tekercseket. Nem volt könnyű dolga, mivel nem az eredeti felvételekkel dolgozott. A NASA kutatói annak idején mágnesszalagon rögzítették a felvételeket (!), amiket visszajátszottak egy tévén (!!), és eközben fotókat készítettek a képernyőről (!!!). Gallaghernek ezeket a képeket kellett átnéznie.
A felvételeket elküldte a quebeci JBI-nak, akik tekercsenként 10 dollárért rekonstruálták a filmeket. Gallaghernek végül 200 ezer fotója gyűlt össze - ez több gigabájtnyi adat, de a teherautónyi filmszalagon tárolt adatokat végül egy pendrive-on a zsebében magával vihette.

Mindez ez elképesztő mennyiségű adat: amikor ezeket a felvételeket készítették a hatvanas években, az egész világon nem volt ennyi digitális tárolókapacitás. A NASA valószínűleg ezért döntött a ma már érthetetlen archiválási módszer mellett.
De megérte átnézni a képeket, mert
- előkerültek az első műholdfelvételek Európáról és az Aral-tóról;
- végre találtak képeket a valaha látott legnagyobb és legkisebb tengerijég-szintről az Antarktisz körül - ezeket mindössze egy év eltéréssel mérték;
- észrevették, hogy az Északi-sark tengeri jegén egy megmagyarázhatatlan lyuk keletkezett.
Az amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont online elérhetővé és kereshetővé tette a több százezer képet, méghozzá szabványosított formátumban, ahogy azt Gallaher eredetileg tervezte. A képeket egyelőre nem használták fel a tengerijég-kutatásokhoz vagy a hosszú távú előrejelzésekhez, de minden további nélkül alkalmasak rá.
Valószínűleg nem ez volt az utolsó sötétadat-gyűjtemény (dark data), amit találtak; ez a gyűjtőneve a potenciálisan értékes, de csak elzárva, ismeretlen formátumban létező adatoknak. Ezek között vannak olyanok, amiket még soha nem látott senki.
A képek elkészítése mai árfolyamon több milliárd dollárjába kerülhetett az amerikai adófizetőknek. Azért, hogy évtizedeken át egy raktárban rohadjanak. Gallaher épp ezt szeretné elkerülni; szerinte néhány százezer dollárból megoldható lenne, hogy a régi kutatási anyagokat is nyilvánossá tegyék.
