![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Minden okom megvan rá, hogy utáljam a Brain Bar Budapest fesztivált, mert napok óta próbálom sikertelenül összerakni a képet, hogy miről is szólt ez a rendezvény. A meghívóban az állt, hogy az előadók az ember és a gép közötti határterületet járják be, a témát azonban olyan tágan értették, hogy a bibliai teremtéstörténettől a valószínűség-eloszlással okosított robotokig minden belefért.
A robotok a jövőből érkezett bevándorlók - mondta Ken Goldberg, a UC Berkeley professzora
Ugyanakkor leborulok a szervezők előtt, most először láttam hazánkban olyan ismeretterjesztő, nem csak tudósoknak szóló tudományos-technológiai fesztivált, amiről a rekeszizmaink rángatózása nélkül elmondhatjuk, hogy globális rendezvény. Néha azt lehetett hinni a nézőtéren ülve, hogy nem is Budapesten, hanem egy amerikai tévéshow forgatásán járunk. Senki sem próbált mentegetőzni, hogy mégiscsak Magyarországon vagyunk, lehetne akár magyaul is előadni: az angol kötelező volt. Oké, időnként volt egy kis mekegés, de az idegen nyelvű szónoklatba csak azok fognak belejönni, akik ezt rendszersen gyakorolják.
![DMOHA20150606025](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/863/8631/86315/8631579_ccb088c148574d114823cd01a7589af1_wm.jpg)
Isten nem teljes világot teremtett, de ez nem jön át a fordításokból. Mi emberek azért vagyunk, hogy a világot jobbá tegyük - Köves Slomó rabbi
A Brain Bar fesztivált többek között a Matolcsy-milliárdokkal kitömött Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány támogatta, aminek nagy lehet a jelentősége, mert ezt a tényt a meghívóban is külön kiemelték. Mégsem voltak elnyomva a konzervatív narratívától eltérő vélemények, az első perctől fogva ment a bevándorlózás, és olyan ellenzéki figurák is ott voltak előadóként, mint például az ex-LMP-s Vágó Gábor, valamint a netadós tüntetéseken is szerepet vállaló Várady Zsolt (ex-ex-iWiw), aki most a digitális demokrácia megvalósításával kísérletezik.
Kívül kellett helyezkedni a magyar közéleti témákon
- mondta Böszörményi-Nagy Gergő, a fesztivált szervező Design Terminal vezetője még a megnyitó előtt. Ők inspirációs fesztiválként definiálták a Brain Bar Budapestet, aminek az elsődleges célcsoportja a diákok és a tanárok. „Régóta szerettünk volna Budapestre egy globális eseményt, és úgy gondoltuk, hogy ehhez műfaji újítás kell, nincs igény még egy startup rendezvényre. Az a célunk, hogy néhány év alatt felnőjünk a legnagyobbak közé” - mondta.
Nagy felüdülés volt, hogy az előadók nem termékeket vagy vállalati terveket sujkoltak belénk, mint ahogy a szokásos technológiai rendezvényeken lenni szokott, a reggeltől estig tartó tudományos filozofálás azonban rendkívül kimerítő. A Brain Barnak az adna valódi fesztiváljelleget, ha tágítanák és lazítanák a keretet. Kihagyott ziccer, hogy az ember-gép kapcsolatról nem láttunk rövid színházi performanszokat, változatos kiállításokat szobrokkal, festményekkel és interaktív installációkkal. Ha az a cél, hogy a nézők és az előadók kapcsolatba tudjanak lépni egymással, ahhoz megfelelő környezetet kell teremteni. A széttagolt, kis méretű Akvárium klub ilyen szempontból nem a legjobb helyszín.
Minden technológiai áttörés az előző napon még csak egy őrült ötlet - Eileen Bartholomew, az Xprize alapítvány alelnöke
![DMOHA20150606023](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/863/8631/86315/8631583_730ea6155d52db8a3e64f5ba8e9dfc8c_wm.jpg)
A helyszínen kikérdezett nézők azt mondták nekünk, hogy nem tudták hova tenni a Brain Bart. Néhány a TED spontánabb, lazább változatának látták, de még így is olyan volt az egész, mint egy élőben előadott magazin. A műszakis diákoknak túl általános volt, a technológiai cégek világából érkezők közt pedig voltak, akik azt nem értették, hogy minek ezekről a témákról naphosszat beszélni. Persze az is lehet, hogy nekünk, nézőknek kell felnőnünk egy ilyen globális fesztiválhoz, ami a kritikai gondolkodást ünnepli. Muszáj lenne kihasználni, hogy ilyen nagy koponyák kerültek elérhető távolságba, és kérdezni, vitatkozni, vagy legalább szóba kell állni velük, ami csak részben történt meg, hiába buzdítottak a szervezők minden egyes előadáson, hogy
Don't be shy to ask!
Részben önmagáról is szólt Brain Bar: több előadásban arról vitatkoztak, hogy milyen alapfeltételeknek kell teljesülni egy globális központ létrejöttéhez.
Budapest vajon mi?
Abban egyetértés volt, hogy elsősorban élhető környezetet kell teremteni, amihez a fővárosunknak jók az adottságai. Főleg a Szilícium-völgyhöz képest, ami még az amerikaiak szerint is egy barátságtalan sivatag, ahonnan San Franciscóba menekül mindenki, aki csak tud. És éppen ebben van a nagy lehetőségünk, hogy ezt kevesen tudják megtenni, mert az olyan szupersztár városok, mint San Francisco, New York és London, csak a leggazdagabbak számára megfizethetők.
A megvalósítás részeteivel kapcsolatban voltak eltérések. Richard Florida közgazdász és társadalomtudós, aki nem éppen a konzervatív nézeteiről híres, a nyitottságot, az etnikai kisebbségek és a melegek elfogadását tartja fontosnak ahhoz, hogy nőjön a kreatív munkát végzők száma. Fürjes Balázs, a kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos ezzel szemben a központi identitás fontosságát hangsúlyozta ki, és szerinte a fővárosnak - kulturális értelemben - magyarabbnak és keresztényebbnek kell lennie.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)