Magyar kutatók rájöttek, miért önzők az önzők
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
A Pécsi Tudományegyetem kutatóinak nemrég publikált eredményei érdekes következtetéseket tartalmaznak az önző emberekről - írja a Medical Daily. A szociálpszichológiai kísérletre alapozott eredményekből úgy tűnik, hogy emberek egy része egyszerűen önzőnek vannak „programozva”. Az ő agyuk másképp működik olyan emberi interakciók során, amikor lehetőség van a többi emberből valahogyan hasznot húzni.
A Machiavellizmus-személyiségtesztnek keresztelt kísérletben, amelyet a pécsi kutatócsoport Bereczkei Tamás vezetésével fejlesztett ki, az alanyoknak egy partnerrel kellett üzletelni. Az alanynak adtak 1000 forintot, és el kellett döntenie, hogy ebből mennyit ad át partnerébe, aki valójában egy számítógép volt (ezt az alanyok nem tudták). A partnerbe befektetett pénz a túloldalon annak háromszorosaként jelentkezett, cserébe a partnernek valamennyit vissza kellett csorgatnia az alanynak. A gépeket úgy programozták, hogy minden tranzakció után vagy fair pénzmennyiséget küldenek vissza (az eredetinél 10 százalékkal többet), vagy pofátlanul keveset (az eredetinek kb harmadát).
A játék felénél a szerepeket megcserélték, és innentől a gépek döntöttek, mennyi pénzt adnak az alanynak, az alany pedig hogy fair vagy igazságtalan módon csorgat vissza, vagyis hogy mennyire használja ki a partnerét. Ez a felállás lehetőséget teremtett arra is, hogy az alanyok jutalmazzák vagy büntessék a társukat korábbi viselkedésük alapján.
Az eredményekből látszik, hogy a Machiavellista személyiségtípusú emberek számára sokkal kecsegtetőbbek azok a helyzetek, amikor ki lehet zsákmányolni a másikat. Ezek az emberek szokatlanul élénk agyi aktivitást mutattak, amikor a partner együttműködően viselkedett, viszont ellenkező esetben nem volt semmi különös. A végén nem meglepő módon több pénzzel fejezték be a kísérletet, mint nem a nem önző tesztalanyok, és közben végzett fMRI-vizsgálatból látszik, hogy a gátlásért felelős agyterületek különösen aktívak náluk olyankor, ha számukra előnyös tranzakció folyik.
A mostani kísérlet tehát a kutatók szerint azt mutatja, hogy bizonyos emberek agyműködése egyszerűen önzőségre van hangolva. Ha kíváncsi rá, hogy Ön közéjük tartozik-e, akkor akár el is végezhet egy másik tesztet itt az interneten.