Szuperhold-fogyatkozás lesz vasárnap
További Tudomány cikkek
- A brit régészek ledöbbentek, olyan gyönyörű kardot találtak egy VI. századi sírban
- Újabb emlékművet tártak fel Pompejinél
- A világ legkisebb macskakövületét találták meg Kínában
- Menórával díszített római kori lámpát találtak Jeruzsálem mellett
- Történelmet írt a NASA, közelebb jutott a Naphoz, mint korábban bárki
Kezdjük az alapokkal. Szuperholdnak nevezik (a csillagászokon kívül mindenki) azt, mikor a Hold a Föld körüli, ellipszis alakú pályájának a Földhöz legközelebb eső szakaszán van, ez most hétvégén mindössze 356 876 kilométert jelent majd. Nem, nem lesz akkora, mint három alma, nem söpri el a dagály a világot, meg úgy általában nem lesz világvége, egész egyszerűen egy kicsit (a számítások szerint 14 százalékkal) nagyobbnak, és egy kicsit (nagyjából 30 százalékkal) fényesebbnek tűnik majd, mint úgy általában a teliholdak tűnni szoktak.
A holdfogyatkozás az a jelenség, amikor a Hold és a Nap közé kerülő Föld árnyéka részben vagy egészben a Holdra vetül. A Hold nem tűnik el teljesen, hanem narancsszínűvé változik, mert a Föld légköre a Nap fényének egy részét úgy töri meg, hogy az eljut a Holdig. Pontosabban a fénynek csak a vörös színhez közeli része, a kékes árnyalatokat kiszűri a légkör. A Holdon állva tehát nagyjából azt élnénk át, amit a Földön napfelkelte és naplemente idején, mínusz víz vagy oxigén.
Kis probléma, hogy a műsor hétfő hajnali 2:11-kor kezdődik, ekkor lép be a Hold a Föld félárnyékába, 3:07-kor kezdődik a részleges fogyatkozás, 4:11-kor a teljes. Ha azt akarja látni, hogy is néz ki a szuperhold, ha eltakarja a Föld, elég hétfőn 4:46-kor felkelnie, és gyorsan az ablakhoz futnia, a teljes fogyatkozás 4:47-kor lesz, és egészen 5:23-ig tart majd. Innentől visszafelé lépdelünk: először a részleges fogyatkozásnak lesz vége 6:27-kor, végül a Hold kilép a Föld félárnyékából is, de ezt már csak akkor láthattuk volna, ha az ősmagyarok nem állnak meg a Kárpát-medencében, vagy ha épp nem a hajnali műszakban mosogatunk Londonban, ugyanis a Hold hazánkból nézve ekkor már a látóhatár alatt lesz.
Sajnos a meteorológia nem sok jót ígér vasárnap éjjelre/hétfő hajnalra, felhős-borús idő lesz, hacsak megint meg nem vicceli a szakembereket az a sok modell, ami alapján ezt kiszámolták. Az igazán elszántak az Időkép webkameráin kereshetnek olyan helyeket, ahol talán látszik az éjjel, 30-50 kilométeres autózásnyira lévő hely még időben is belefér. De ha inkább az interneten követnék a dolgot, akkor ezen a linken egészen biztosan lesz olyan közvetítés, ahol nem zavarnak be a felhők, és a NASA tévécsatornáján is követik majd az eseményeket. Megéri, mert ilyen speciális holdfogyatkozás nem a közeljövőben lesz ismét. Eleve, teljes holdfogyatkozást is csak 2018-ban láthatunk, szuperhold-fogyatkozás pedig 2033-ban lesz legközelebb.
Persze ha nem szabad szemmel nézzük, akkor nem feltétlenül érdemes a monitoron követni a dolgokat, a másnap az internetre feltöltött képek sokkal látványosabbak lesznek. Ha véletlenül ön, kedves olvasónk, is lő majd jó képeket, és szívesen látná őket viszont az Indexen, küldje a fotót a
címre. A levélbe, kérjük, írja bele, milyen felszereléssel és hol dolgozott.