Nem sikerült felfújni a Nemzetközi Űrállomás új szobáját
Felfüggesztették a Nemzetközi Űrállomás (ISS) új, felfújható űrszobájának telepítését, miután azt több óra alatt sem sikerült felfújni, írja a BBC. A munkához egy Jeff Williams nevű asztronauta látott hozzá, de a NASA emberei végül 3,5 óra után leállították a rendkívül lassú folyamatot.
A modul kibontott állapotában négy méter hosszú és 16 köbméter térfogatú lenne, de miután az asztronauta levegőt eresztett bele, az csak alig néhány centimétert növekedett. "Holnap talán több szerencsével járunk" – üzent Williamsnek egy másik űrhajós, Jessica Meir. A NASA pénteken ismét megpróbálkozik a modul telepítésével.
Az űrszoba elsősorban demonstrációs célokat szolgálna, a felfújható helyiségekkel ugyanis nagyobb élettér biztosítható az űrhajósoknak, ami mondjuk egy Mars-expedíció során nagy segítséget nyújthat.
Ha sikerül felfújni, a Bigelow Expendable Activity Module (Beam) nevű eszközt a következő két évben alapos tesztelésnek vetik alá. Az űrhajósok ritkán fogják látogatni az új helyiséget, már csak a szoba kísérleti jellegéből adódóan is. Csupán a szoba integritását fogják időnként ellenőrizni. A helyiségben semmit sem fognak tárolni.
A Beam zsilipje az idő nagy részében zárva lesz. A földi irányítás különféle szenzorokkal fogja elemezni, hogy mi történik az üres szobában. Vizsgálni fogják a helyiség hőmérsékletét, légnyomását, a háttérsugárzást és más hatásokat is. A mérnökök arra kíváncsiak, hogy a speciális felfújható helyiség van-e olyan strapabíró, mint a hagyományos, fémből készült modulok.
A Beamet a NASA fejlesztette és Robert Bigelow finanszírozta. Bigelow egy olcsóhotel-lánccal szerezte a vagyonát, és rajong az űrkutatásért; azt szeretné, ha a Földön már bevált koncepciót az űrbe is tovább vihetnék. A végleges űrszobák jóval nagyobbak lesznek, mint a kísérleti létesítmény: a 2020-ra tervezett BA–330-as modell például 330 köbméteres lenne.