További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
Az amerikai Harvard kutatóinak tanulmánya szerint minden logikusnak tűnő magyarázattal szemben nem az anyagi nehézségek, sőt nem is a nők egyre könnyebb kilépése a boldogtalan házasságból a válások fő oka.
A Hardvard szociológiaprofesszora, Alexandra Killewald szerint a legnagyobb tényező a férj foglalkoztatási státusza, azaz, hogy
Az American Sociological Review című szaklapban megjelent tanulmány nem vizsgálta az azonos nemű párokat, és azokat a férfiakat sem, akik otthon maradtak a gyerekkel. A mintában szereplő férfiak nagy része önhibáján kívül lett munkanélküli.
A kutató szerint az elmúlt négy évtized adatai alapján a teljes állásban nem dolgozó férfiaknak 3,3 százalék esélyük volt rá, hogy még abban az évben elválnak, míg a teljes állásban dolgozó férjeknél ez csak 2,5 százalék, ez egyharmadnyi különbség.
Killewald 46 év adatait elemezte, több mint 6300 párt vizsgált. Nagy váltást talált a 1970-es évek közepén: az 1975 előtt összeházasodott párok nagyobb valószínűséggel váltak, ha egyenlően osztották fel a házimunkát. Talán azért, mert a férj ezt fenyegetésként élte meg tradicionális nemi szerepére vonatkozóan. 1975 óta a házimunka már nem számít válóoknak, hanem a férj munkája.
A feleségek 1975-ben 3,9-szer több időt töltöttek házimunkával, mint a férfiak. A 2010-es adatok szerint 1,7-szer annyit dolgoznak, mint a férjeik, ami még mindig 70 százalékkal több. Az 1975 előtt házasodott párok, akik 50-50-re osztották a házimunkát, 36 százalékkal nagyobb valószínűséggel váltak el, mint ahol a feleség csinálta a házimunka háromnegyedét. 1975 óta viszont nincs ilyen összefüggés.
Killewald leválasztotta a foglalkoztatási státuszt és a házimunkára való hajlandóságot, megnézte, melyik nagyobb faktor: népszámlálások adataiból nézte meg, mennyire függetlenek pénzügyileg a feleségek, mennyit vesztenek, ha elválnak. Egyértelműen kiderült, hogy a feleségek gazdasági függetlensége nem függ össze a válással, ami eléggé meglepő.
A szociológus szerint mára több szabadságunk van abban, hogy csináljuk a házasságot, de még mindig az az elvárás, hogy a férj a kenyérkereső. Egy korábbi angol tanulmány szerint a válások kétharmadát a nők kezdeményezik.