Vajon mit érdemelnének azok, akik tevékenységükkel vagy pénzügyi támogatásukkal egy élőlény génjeit addig módosítgatják, amíg az átlagélettartama feleannyira csökken, mint a fajtársaié, és emellett még az egészsége is fokozottan hajlamos is lesz az alábbiakra:
- csípőficam,
- légzési rendellenességek,
- emésztési problémák,
- rák,
- ujjak közti ciszták,
- allergia,
- fertőzések,
- túlmelegedés,
- kiszáradás?
Ezeket a szörnyűségeket az angol bulldogok tenyésztői és tulajdonosai teszik meg, illetve segítik elő, pusztán azért, hogy létezzen egy furcsa kinézetű kutyafaj.
A bizarr genetikai kísérletezés mára zsákutcába futott. A Kaliforniai Egyetem állategészségügyi kutatói 102 állat vizsgálatával megállapították, hogy az angol bulldogok beszűkült genetikai állománya nagyon megnehezíti, de az is lehet, hogy megoldhatatlanná teszik a fajta megújítását, javítását.
A tanulmány vezető szerzője, Niels Pedersen azt mondja, hogy a bulldogok népszerűsége nem igazolhatja mindazt a szenvedést, amit az állatoknak el kell viselniük, és sajnos genetikai módszerekkel már nem lehet javítani az állapotukon. 1835-ben csupán 68 egyeddel vágtak bele a bulldogtenyésztésbe, tehát elég szűk volt a fajta genetikai állománya. A tudós szerint az sem segít, ha eltávolítják az egészségügyi problémákat okozó mutációkat, mert ezzel is csak csökkentenék a fajta genetikai változatosságát.
Svájci tenyésztők is felismerték a problémás helyzetet, és az angol bulldogot elkezdték párosítani a nemrég létrehozott amerikai Olde English Bulldogge nevű fajtával, hátha javul az egyedek egészségi állapota.