Új dinoszauruszfajt találtak, mennybe szálló mocsársárkány lett a neve
Új dinoszauruszfajt azonosítottak Kínában egy sárba fulladt egyed különlegesen épen fennmaradt kövületében – írja az MTI. A dinót csőrös fejét felemelve, tollas szárnyait kitárva őrizte meg a mocsár, amelyben 72 millió éve merült el. Az új faj a Tongtianlong limosus, vagyis mennybe szálló mocsársárkány nevet kapta.
A kövületet a dél-kínai Csianghszi tartománybeli Nanhsziung egy geológiai formációjában fedezték fel kínai és brit tudósok, akik szerint az új faj a dinoszauruszoktól a madarak felé tartó evolúciós út jobb megértését segíti:
Az ilyen fosszíliák az evolúciót örökítik meg működés közben
– mondta Stephen Brusatte, az Edinburgh-i Egyetem paleontológusa.
Kész szerencse, hogy egyáltalán meglátták a maradványokat, mert egy építkezésen botlottak bele a munkások, miközben épp dinamittal robbantottak, így ami 72 millió évig vígan elvolt a mocsárban, azt majdnem sikerült egy pillanat alatt elpusztítani. Valójában a tetem néhány apróbb darabját meg is semmisítette a robbantás, de a körülményekhez képest még így is meglepően teljes maradt a csontváz.
A mennybe szálló mocsársárkány nagyjából akkora volt, mint egy birka és az oviraptorosauruszok igen fejlett, madárszerű, tollas hüllőkből álló csoportjához tartozott.
Alapvetően ez volt az utolsó, ereje teljében lévő csoport az aszteroida becsapódása előtt
– mondta Brusatte.
A felfedezést a Nature Scientific Reports szaklapban mutatták be a kutatók.