Megfejtették a hosszabb élet titkát
A kutatók a résztvevők optimizmusának mértékét és olyan egyéb tényezőket vizsgáltak, melyek befolyásolhatják az optimizmus hatását a halálozási kockázatra. Ezek a tényezők az etnikum, a magas vérnyomás, az étrend és a testmozgás, írja az MTI.
Kiderült, hogy a legoptimistább nőknek csaknem harminc százalékkal kisebb esélyük van arra, hogy a tanulmányban vizsgált betegségek valamelyikében haljanak meg, mint azoknak a nőknek, akik a legkevésbé optimisták.
A legoptimistább nőknek 16 százalékkal kisebb esélyük van, hogy rákban haljanak meg, 38 százalékkal kevesebb, hogy szívbetegségben, 39 százalékkal kevesebb, hogy stroke-ban, 38 százalékkal kevesebb, hogy légzőszervi betegségben és 52 százalékkal kisebb az esélyük, hogy fertőzés miatt veszítsék életüket.
Korábbi tanulmányok már kimutatták az összefüggést az optimizmus és a szív- és érrendszeri problémák okozta korai halál kisebb kockázata között, de ez az első alkalom, hogy a többi fő halálok esetében is fény derült az összefüggésre.
"Miközben ma a legtöbb orvosi és közegészségügyi intézkedés arra összpontosít, hogy csökkentse a betegségek kialakulásának kockázatát, egyre több a bizonyíték arra, hogy a lélektani rugalmasság növelése is óriási jelentőségű" - mondta Eric Kim, a Harvard Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
A kutatás szerint az egészséges szokások csak részben magyarázzák az optimizmus és a csökkent halálozási kockázat közötti összefüggést. A másik lehetőség, hogy a nagyobb optimizmus közvetve befolyásolja szervezetünk működését - mondta Kim.
Kaitlin Hagan kutató szerint az optimizmus mértéke növelhető egyszerű és olcsó módszerekkel. Ilyen például, ha az emberek leírják vagy elképzelik életük különböző színtereinek - karrier, barátság, kapcsolatok - a lehető legjobb végkifejletét.
"Az ilyen módszerek használata a jövőben innovatív módja lehet az egészség javításának" - mondta Hagan.