Idegenforgalmi különadó bevezetése lehet az egyik módja a csak Új-Zélandon honos ritka madarak megmentésének az ország madárvilágának "kétségbeejtő helyzetéről" szerdán közzétett jelentés szerint – írja az MTI.
A jelentés Jan Wright, a parlament környezetvédelmi bizottságának vezetőjének nevéhez fűződik, aki szerint a természetvédelmi erőfeszítések ellenére az Új-Zélandon őshonos madarak bajban vannak, egyharmadukat fenyegeti kihalás, köztük például a
- világ egyetlen alpesi papagáját, a keát,
- a világ egyetlen oldalirányban hajlott csőrű madarát, a ferdecsőrű lilét,
- valamint a "vadvízi kajakozóként" ismert karimáscsőrű récét is.
Az Új-Zélandon honos 168 madárfaj közül 93 sehol máshol nem található meg, a legfőbb veszélyt pedig az olyan ragadozók jelentik, mint az oposszum, a menyét, a patkány vagy a vadon élő macska. Wright szerint egy turistákra kivetett "biodiverzitási határátlépési illeték" kivetéséből lehetne finanszírozni a még aktívabb fajmegmentési erőfeszítéseket. Emellett a kormány kereshetne egyéb utakat is annak érdekében, hogy a turistákkal fizettessék meg a természetvédelmi erőfeszítéseket.
Szerinte a turisták nem vásárolni érkeznek az országba, hanem azért, mert képeken már látták a lenyűgözően szép nemzeti parkokat. Lényegében tehát, mivel ez vonzza ide az embereket, akkor fizethetnének azért, hogy megnézhessék őket. Jelenleg egyébként a nemzeti parkokba ingyenes a belépés, a létesítmények csak a szálláshelyek és a kempingezőhelyek bérbeadásából profitálnak.