Atomerőműveket kell építeni a Marsra
A nap is fontos energiaforrás az űrben, de ha hosszabb ideig ott élő embereket kell ellátni, ennél többre lesz szükség. A NASA szerint a nukleáris energiának lesz kulcsfontosságú szerepe a Mars kolonizálásában. A napelemeket azért vetették el, mert odaát még nagyobb kihívás lenne az éjszakai energiatárolás, mint itt a Földön, hiszen akkor még több berendezést kéne odaszállítani, a gyakori porviharok miatt pedig rendszeresen takarítani kéne a paneleket.
Persze nem valami Paks 2 léptékű gigaberuházást kell elképzelni, hanem miniatűr reaktorokat, amelyek éppen csak a legalapvetőbb feladatok ellátására elegendő energiát termelik meg.
A Kilopower projekt reaktorai 1-10 kilowatt elektromos áramot állítanak elő tíz vagy több éven át folyamatosan. Egy tipikus amerikai háztartás energiaigénye 5 kilowatt, tehát a Marson több ilyen minierőműre lesz szükség, még ha igyekeznek is odafigyelni a fogyasztásra.
Az erőmű prototípusának szilárd 235-ös urán magja van, nagyjából akkora, mint egy tekercsnyi papír kéztörlő. A reaktor hőjét nagy hatásfokú Stirling-motorokkal alakítanák árammá.
A Kilopower reaktorokat Nevada államban fogják tesztelni, hogy elég biztonságosak és megbízhatók-e a marsi telepítéshez. Az még a nagy kérdés, hogy vajon teljes vészleállást és rendszerhibákat is kipróbálnak-e a minireaktorral, pedig jó lenne elkerülni egy fukusimaihoz hasonló incidenst.