További Tudomány cikkek
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
A csodálatos anyagból sajnos egyenlőre csak háló készül |
A kanadai Nexia Biotechnologies Bejelentette, hogy kitenyésztette azt a kecskefajtát, amely tejében pókháló található. Ugyanazt a technológiát alkalmazva, amellyel Dolly-t a világ első klónozott állatát ,,állították" elő, a cég létrehozott két kecskét, melyektől azt remélik, hogy utódaiknak tejéből pókhálót lehet majd kivonni.
Nem hasonló szörnyszülöttekről van szó |
A bioacél gyakorlatilag a pókhálóhoz hasonló, hosszú polimer, amit eddig mesterségesen nem sikerült tökéletesen előállítani. A kecsketej azért ideális a ,,hálófonáshoz", mert az emlősök tejtermelési metódusa nagyon hasonló ahhoz, ahogyan a pók a hálófolyadékot termeli, azaz az emlősök szervezete is alkalmas lenne a hálófonásra, a génmanipulált kecskék szervezete pedig máris alkalmas.
A cégnek nem ez az első próbálkozása a génmanipulált állatokkal. Korábban kitenyésztettek már olyan kecskéket, amelyek biológiai szempontból fontos emberi fehérjéket termeltek Így a cégnek van bizonyos tapasztalata a téren. A módszer megegyezik Dolly ,,előállítási" módszerével, egy petesejtbe egy másik állat sejtmagját ültetik, amelyből kifejlődik egy genetikailag tökéletesen egyező egyed.
A cég egyéb programjai is génmaipuláción alapulnak, a hálót termelő kecskék is részei a BELE (Breed Early, Lactate Early) programnak, melynek célja olyan állatok tenyésztése, amelyek normális társaikhoz képest előbb elérik az ivarérettséget, előbb párosodnak, illetve előbb adnak tejet.