A jégtömböt a baktériumokkal 3000 méteres mélységből hozták a felszínre, ahol a messze fagypont alatti hőmérséklet mellett a nagy nyomás, illetve a kevés oxigén, és tápanyag is megnehezítette a mikroorganizmus túlélését.
A kutatók fokozatosan olvasztották fel a jeget, aztán két hónapig 2, majd újabb négy hónapig 5 Celsius-fokon tartva a baktériumokat, amelyek feléledtek a százezer éves, hibernációhoz hasonló állapotból, helyreállt az anyagcseréjük, és azóta is élnek. A túlélés titkának a tudósok a baktérium kis méretét sejtik: mindössze 0,9 mikron hosszú, és 0,4 mikron az átmérője, ezzel nagyjából ötvenszer kisebb, mint a közismert E. Coli baktérium.
A sikeres kísérlet a tudósok szerint újabb bizonyítéka annak, hogy élhetnek baktériumszerű létformák a Mars, vagy a Jupiter holdja, az Európa jege alatt, hasonlóan zord körülmények között.
A 120 évezredet a jég alatt túlélt baktérium még csak nem is számít világrekordnak: 2007-ben már sikerült a kutatóknak kiolvasztani és életben tartani az Antarktisz jegében nyolcmillió évet túlélt mikroorganizmusokat. Igaz, azok csak 3-5 méter mélye voltak egy gleccser jegébe fagyva, így a nagy nyomással nem kellett megküzdeniük.