![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Biotech cikkek
„Még mindig titok övezi, egyelőre csak a sötétben tapogatózunk” – elmélkedik a számítástudomány professzor. – „Speciális idegsejtek, izmok és inak szintjén lejátszódó jelenségeket teljesen senki nem térképezte fel eddig.”
Az interdiszciplináris, észak-amerikai és európai felsőoktatási intézményeket soraiban tudó nemzetközi kutatógárdához tartozó Pai és társai valami ilyesmire, elménk és testünk bonyolult összjátékainak megfejtésére és plasztikus megjelenítésére készülnek. Céljuk a szakterület első valóban működő számítógépes modelljének kidolgozása, a lehető legprecízebben megjeleníteni, mi történik a „bőrünk alatt.”
![](http://index.hu/cikkepek/0806/tech/agy1.jpg)
Emberek, robotok sirályok és repülők
A projekt az elmetudományok és az agykutatás mellett számos más területre is kiterjed, így hatása például az orvosi és a számítástudományban (például a robotikában) szintén tetten érhető lesz. Egyelőre azonban éppen csak belekezdtek, Pai színtiszta kutatásról beszél, úgyhogy gyors „világmegváltásra” egyik résztvevő sem számít. Sőt, a majdani kimenetek, az alkalmazások, a hasznosulás inkább csak felsejlenek, néhány – az idei SIGGRAPH konferencián bemutatásra kerülő, meglepő (?) módon grafikai, animációs – konkrét kísérletet leszámítva. A neves seregszemlén azt igyekeznek demonstrálni, miként hat az általuk létrehozott testmozgás-modellezés a digitális emberek hitelesebb helyváltoztatására. (Amelyből aztán a filmipar is tanulhat.)
Ehhez természetesen kellett, hogy a projekt máris figyelemreméltó eredményeket mutasson fel: az emberi testről készített számítógépes szimulációik a terület legpontosabbjai, legrealisztikusabbjai közé tartoznak.
![](http://index.hu/cikkepek/0806/tech/agy2.jpg)
Pai robotikai párhuzammal szemlélteti a jelenállapotot: „a mai robotoknak annyi közük van az emberi mozgáshoz, mint repülőknek a sirályokhoz. Hasonlóak a kihívások, de az ember és a sirály mégis teljesen más megoldásokhoz fordulnak, mint a robot és a repülő.”
Orvostudományi távlatok
A kutatók mágneseses rezonanciás képalkotást (magnetic resonance imaging, MRI) használva igyekeznek az emberi testrészeket, működésüket katalogizálni, majd nyomon követni az aggyal folytatott kommunikációik, interakcióik sorát, szövevényes rendszerét. Ezekből a lajstromba vett adatokból készítik el a különböző funkciók 3D-s modelljét.
„Számítástudományi szemmel nézve, teljesen ismeretlen terepen mozgunk” – vallotta be Pai. – „Ez nem olyan, mint amikor egy szoftvert keresünk, aztán bemegyünk valamelyik szakboltba, és megvesszük. Magunknak kell saját szoftvereket fejleszteni.”
Konkrét alkalmazásokról ugyan nem profetizált, de egy orvosi példát azért felvillantott: képzeljük el, hogy a sebész operáció előtt igyekszik tesztelni annak kimenetelét. Mivel minden egyes ember más, a rendelkezésére álló általános modellekkel a semminél ugyan többre, de végső fokon nem sokra megy. Viszont az MRI segítségével létrehozott egyénre szabott modell esetében teljesen más a helyzet. A sebésznek nem kell találgatnia, csalóka valószínűségeket számolgatnia, sokkal pontosabban tudja, mi várható.
![](http://index.hu/cikkepek/0806/tech/agy3.jpg)
Pai másik példája az idegrendszer rosszul vagy egyáltalán nem működő részeit helyettesítő neurális beültetések, pótlások (neuroprosthetics). Úgy véli, hogy az elme és a test kapcsolatának jobb megértése, feltérképezése ezen a területen is komoly előrelépéshez vezet. Az agyba vagy a gerincvelőbe helyezett elektródák visszaállíthatnak korábban – agyvérzés és más betegségek következtében – megrongálódott, esetleg teljesen elhalt idegműködéseket.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)