További Biotech cikkek
A meditációra nincs általánosan elfogadott meghatározás, az orvosi lexikonokban annyit emelnek ki, hogy a meditáció a figyelem összpontosítása az önvizsgálat érdekében. Noha a köztudatban a keleti misztériumokkal terjedt el, a meditáció Európában és a világ számos pontján régóta jelen van. A transz jelenségét csaknem minden vallás ősidők óta használja: a hinduk és a buddhisták az elme legmagasabb állapotát kívánják elérni, az iszlám hívők egy jelképre koncentrálva érik el a transz állapotát, míg a keresztények hosszú, monoton imádságok recitálásával ürítik ki tudatukat.
A módszerek különböznek, de az eredmény hasonló: az elme a laza figyelem állapotba kerül, a csapongó gondolatok rendezetté válnak, a test érzékelése háttérbe szorul, az elme egy pontra fókuszál: egy feszületre, a gyertya lángjára, vagy az imádságra, a végeredmény szempontjából mindegy. Az egyén individualitás-érzetét minden esetben felváltja egy globális egységtudat, mintha a meditáló-imádkozó személy egy önmagánál nagyobb erővel egyesülne. Neurológiai vizsgálatok kimutatták, hogy ilyenkor az agy felső fali lebenye, ami többek között az éntudat azonosításáért felelős, igen alacsony aktivitást mutat, miközben az érzelmi funkciókért is felelős temporális lebeny igen aktív - utóbbi epilepsziás megbetegedése hallucinációkhoz, felfokozott érzelmi kirohanásokhoz vezet.
Az orvosok is
A nyugati orvostudománynak már az 1930-as évektől része a meditációs terápia, a német származású J. H. Schultz Autogén tréning című könyve vezette rá a pszichiáterszakmát arra a módszerre, hogy a beteg önmaga hívja elő a gyógyulás irányába terelő élményeket. Az ilyen gyakorlatok során a páciens követi az előadó szavait, aki legtöbbször a "meleg" és a "nehéz" kifejezéseket használja, miközben felhívja a figyelmet a légzésre és az izmok ellazítására. A létrejövő passzív figyelem állapotában a beteg képes lehet a pszichés és szomatikus folyamatok önszabályozására.
Itthon a rendszerváltás után kezdődött el a meditációs terápiák oktatása, amire eleinte csak pszichológusok és pszichiáterek, aztán már orvosok, szociális munkások, lelkészek, ápolók is jelentkezhettek, hiszen a módszerről kiderült, hogy nemcsak pszichológiai rendellenességek, hanem bizonyos testi problémák is orvosolhatóak vele.
AIDS ellen is segít
Legutóbb kaliforniai kutatók az AIDS-esek körében végeztek kísérletet, amely során kiderült, hogy a rendszeresen meditáló betegeknél megmagyarázhatatlan módon magasabb volt a CD4 sejtszám, vagyis erősebb immunrendszerrel fejezték be a kezelést, mint azok, akik nem éltek a módszerrel. Az általános nyugalmon kívül a rendszeresen meditálóknál kimutatták, hogy gyakrabban élnek át pozitív élményeket, kevésbé hajlamosak az erős érzelmekre, sőt, ez az állapot fokozható: japán kutatók rátaláltak egy olyan jógira is, aki meditáció közben egyáltalán nem érez fájdalmat. A vizsgálatok eredményei arra utaltak, hogy a jógi valamilyen módon hatni tud agyának fájdalomközpontjára meditáció közben.
"A pszichoszomatikus folyamatok mindenképpen irányíthatóak meditációval", mondta el dr. Beck Mária, aki évek óta alkalmazza az orvosi szakmában is elismert relaxációs-meditációs szimbólumterápiát, leginkább pszichológiai problémákkal küzdő betegek gyógyszeres kezelése mellett. Elmondása szerint nagyon hatékony a módszer a pánikbetegség, depresszió kezelésére, de súlyosabb skizofrén betegnél is alkalmazható. Kérdésemre, hogy tapasztalata szerint milyen előnyökkel jár a kezelés, így válaszolt: "Elsősorban a pszichoterápia részeként alkalmazom a betegeimnél, de sok más előnye is van. Az idegi eredetű fájdalom is legyőzhető meditációval, például a sérv körül fájdalmat okozó feszes izmok is ellazíthatóak, a migrénes görcsöknél az agyi erekre hathatunk, de volt olyan eset is, hogy egy rákos betegemnél a kemoterápiát vezető orvos viccesen megjegyezte, hogy nem is illik ilyen jól lenni ebben az állapotban."
A meditációs terápia sikeresen alkalmazható asztmás betegeknél, de szülészorvosok, bőrgyógyászok és gyermekgyógyászok is élnek a technikával. Több száz orvos szerezte meg a képesítést, akik magánrendeléseiken vezetik rá a betegeket az öngyógyításra. A módszer a hajhullás kezelésére, a könnyebb szülés elősegítésére is használható, sőt, a stresszes életvitel miatt meddő nőknek illetve a bőrbetegeknek is érdemes próbálkozniuk meditációs terápiával.
"Egy nyolcadik osztályos fiú jobb talpán másfél év óta többszöri eltávolítás ellenére számos szemölcs volt. A kezelés elkezdése előtt, mint minden páciens, ő is azt a feladatot kapta, hogy próbálja megtervezni a szemölcsök képzeletbeli gyógyítását. Ennek során részletekbe menően elgondolta, hogyan tudna eljutni egy immunerősítő gyógyszer a szemölcsök gyökereihez, elzárva azok tápláló forrását, mintegy visszahúzva őket. A kezelés hatására a szemölcsök fokozatosan kisebbedtek, három hónap alatt elmúltak és többé nem is jelentkeztek." - számol be élményeiről Dr. Kása Margit, bőrgyógyász-pszichoterapeuta, aki maga is sikerrel alkalmazza a meditációs-relaxációs technikákat.
Veszélyes is lehet
Ha nem szakképzett irányító vezeti a meditációs-szimbólumterápiát, az könnyen vezethet kellemetlen, vagy éppen súlyos következményekhez. Az ellazulás során néha előfordulhat, hogy a szorongásra hajlamos beteg hasmenést kap, amikor a belső szerveinek feszesen tartott sima izmait egyszerre ellazítja. A meditáció alatt - csakúgy, mint a hipnózis során - megesik, hogy a beteget veszélyes tudatállapotba vezeti a szakképzetlen irányítója, vagy éppen a meditáló személy maga váltja ki a nem kívánt reakciókat.
"Az elme hajlamos arra, hogy illúziókat hozzon létre, ha egy teljesen újszerű állapotba kerül" - mondta el Bálint János, a Padma Jógastúdió vezető jógatanára, aki a meditáció számos fajtáját oktatja. - "Az átélt illúziókat sokan valóságnak vélik, és elkezdik tudatosan keresni az élményt. Akár az elme egyensúlya is félrebillenhet. Nem véletlenül tartanak fenn kifejezetten spirituális zártosztályt Budapesten."
De nemcsak a keleti meditáció, hanem a pszichiáterek szimbólumterápiája is tartogat kockázatokat. A terápia során a beteg lappangó, sokszor önmaga előtt is rejtett vívódásait különböző képzetek segítségével felszínre segítik, hogy később könnyebben tudja azokat feldolgozni. Mindenképpen ismerni kell azonban a beteget ahhoz, hogy magabiztosan el lehessen vezetni olyan területekre, amik esetleg régi emlékeket, vagy tragikus eseményeket idéznek fel. Előfordult már, hogy a túl lelkes kezdők sokkos állapotba juttattak valakit, mert a kellemes fantáziaképzetekről a páciensnek szörnyű, régen elfelejtett emlékek jutottak eszébe.
"Fontos, hogy ismerjem a beteget, mielőtt belekezdünk egy meditációs szimbólumterápiába" - mondta el dr. Beck Mária - "Noha a szimbólumok úgy lettek kitalálva, hogy a beteg önmagát helyezze a számára legkényelmesebb szituációba, oda kell figyelni az emberek reakcióira. Az első gyakorlatok alkalmával például a páciens gondolatban egy kellemes helyre érkezik el, de a képet nem én festem le, annak feldíszítése a meditáló személy feladata." Tapasztalatairól így beszélt: "Szakképzett irányító mellett egyszerűen nem fordulhatnak elő veszélyes esetek, és a praxisom alatt nem is fordult elő."
Új ember
A meditációs elmélyülés hosszú távú célja azonban nem a szemölcsök eltüntetése, vagy a szorongások kezelése. Fontos, hogy a gyakorlatok során elsajátított nyugalom és tudatállapot a mindennapokban is megnyilvánuljon, a személyiség egyfajta állandó derűvel tekintsen a feje felett tornyosuló problémákra, és egy indulatoktól mentesebb életformát alakítson ki. A végeredményben már jelentős eltérés tapasztalható a nyugati és keleti módszer között, mert amíg például a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület elnöke, dr. Bagdy Emőke kérdéseimre támadólag lépett fel és nem volt hajlandó válaszolni, addig a a Padma Jógastúdió vezetője, Bálint János kimondottan segítőkésznek mutatkozott. "A rendszeresen meditáló személyek először természetesebbé, őszintébbé válnak önmaguk és mások előtt. És annak ellenére, hogy a mindennapi harcok megvívása már nem tölti el izgalommal a személyt, a nyugalom erejével akár még erőteljesebben tudja képviselni az érdekeit." - mondta el a jógi.
Persze addig nehéz elképzelni, hogy miről van szó, amíg csak elméletben hallok a módszertanról, ezért kipróbáltam azt dr. Beck Mária vezetésével. A szimbólumterápiás kezelés különösebb előkészület nélkül indult, az instrukciókat követve leültem egy székre, a lábaimat egymás mellé helyeztem, a tenyereimet a térdemen felfelé fordítottam, majd becsuktam a szemem. A meditációt vezető személy hangszíne szándékosan semleges volt, könnyű volt rá úgy figyelni, hogy közben elkalandozhatott másfelé is a figyelmem. A nyugtató szavak, a ráhangolódás után éreztem, hogy az izmaim sokkal ernyedtebbek lettek, mint előtte.
Ezután a különböző belső szerveken mentünk végig, megpróbáltam utasítani a testemet, hogy minél tökéletesebben működjön, így a figyelmem percekig viszonylag korlátozott helyeken időzött. Ezután a gondolataimra koncentráltam, majd elkezdődött maga a szimbólumterápia: a vezető megkért, hogy képzeljek el magam előtt egy kertet, és sétáljak végig rajta, nézzek körül. Nem erőltetett rám semmit, szabadon gondolhattam egy búzamezőre, erdőre, vagy bármi másra. Elsőre nem sikerült beleélnem magam a képbe, de harmadik kísérletnél már sokkal kézzelfoghatóbb eredményt értem el: harminc percre teljesen megfeledkeztem arról, hol vagyok, és csak az elképzelt képek valóságában kóboroltam. Ha melegem volt, belenyúltam a vízbe, és lehűtöttem magam. A meditáció végeztével sokkal kipihentebb lettem, és az izmok ernyedtsége még órákig megmaradt. A felbukkanó képeket ezután persze érdemes megosztani a pszichoterapeutával, és a segítségével kiértékelni azok jelentését.
Sarlatánok mindenütt
Ha összeszámoljuk a különféle hazai meditációs iskolákat, a csodadoktorokat és a spirituális vezetőket, azt mindenképpen megállapíthatjuk, hogy sokan vannak. Tulajdonképpen ezen a területen is a versenypiaci hatás érvényesül, és a növekvő kereslet nagyobb kínálatot eredményez: az álguruk felhígítják a magyarországi spirituális kínálatot, a fogyasztó meg sokszor nem képes felismerni a csalókat, vagy a lelkes amatőröket. Az orvosok meditációs képzése azonban egyre elterjedtebb, a magyarországi szimbólumterápiás egyesület háromszáznál is több tagot számlál, és egyre többen végzik el a képzést. Ha inkább a keleti módszereket sajátítanánk el, arra is van lehetőség: számos Távol-Keleti mester teszi látogatását az országban, hogy magyarországi növendékeit tanítsa, sok magyar pedig Kínában tanulja ki a mesterséget, hogy aztán itthon adja tovább. Az évezredes megoldások megtalálásával azonban egyre több megmagyarázhatatlannak tűnő jelenséggel találjuk szembe magunkat. Azt például tudták, hogy a buddhisták állítólag lyukat is tudnak meditálni a fejükre?