Az ásványok is hasonló fejlődésen mentek keresztül, mint a növények és az állatok a Föld kialakulása és változása során - fedezték fel kanadai geológusok. A nyolc kutató arra jutott, hogy a kőzetek, amelyek a Föld felszínére kerülnek, idővel változnak, létezik egyfajta "ásványi" fejlődés.
A kölcsönhatás az ásványi, a szerves és a biológiai világ között sokkal jelentősebb, mint gondolnánk. Az élet befolyásolhatja új ásványok keletkezését - állítják. Ötmilliárd évvel ezelőtt, amikor a Naprendszer még csak kialakulóban volt, nem volt több tucatnyi ásványnál.
Amikor a Föld kezdett kialakulni, a magas hőmérséklet és légnyomás következtében megindult az ásványok fejlődésének első szakasza és számuk 250-re emelkedett. A következő egymilliárd évben a vulkáni tevékenység, a földkéreg kialakulása és más geológiai folyamatok 1500 ásványt szültek.
Később az óceánok vegyi összetételének, az atmoszferikus viszonyoknak a változása újabb lökést adott, ami folytatódott az élet kialakulásával. Az élet megjelenése előtt például nem volt mészkő, amely szerves eredetű, ma pedig a földkéreg nagy részét adja.
Jelenleg mintegy 4300 féle ásványt ismerünk. Az ottawai kutatók megfigyelései hatással lehetnek a tőlünk távoli bolygókon létező, vagy létezett élet tanulmányozására is, mivel a kölcsönhatás a kőzetek és az élőlények között felismerhető nyomokat hagy - írta a Corriere della Sera című olasz napilap. (MTI)