További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
Lord Howe-sziget |
A furcsa lábú ízeltlábúról, a Lord Howe-szigeti pálcikasáskáról, azaz a Phasmid Dryococelus Australis-ról, a tudósok azt gondolták, hogy 1918-ban végleg kipusztult. A század elején már nagyon kevés élt belőle, ugyanis az impozáns, prehisztorikus megjelenésű ízeltlábú gombostűre tűzve a mesés szigetet látogató turisták egyik kedvenc szuvenírje volt. A helybeli lakosok lárváit horgászcsalinak használták, de a kutatók sem kímélték, imádtak kísérletezni a hímek lábaival. A fajnak a kegyelemdöfést 1918-ban egy, a sziget közelében elsüllyedt hajó potyautasai, a patkányok adták meg.
A Lord Howe-szigeti botsáska hímje | A Lord Howe-szigeti botsáska nősténye |
Ez év februárjáig csak múzeumok őriztek néhány preparált példányt belőle, ám ekkor váratlan esemény történt. Az Új-Dél-Walesi Nemzeti Park és a Wildlife Service munkatársai legnagyobb megdöbbenésükre újra élő egyedeket találtak a Lord Howe-szigeten. "Ezeknek a régóta eltűnt élőlényeknek a látványa olyan érzést keltett bennünk, mintha visszarepültünk volna egy másik korszakba, amikor ők uralták az erdők éjszakai életét ezen a varázslatos szigetcsoporton" - nyilatkozta Nicholas Carlile ausztrál tudós.
A három ízeltlábút, akik békésen ebédeltek petéik meghitt társaságában, egy cserjén találták meg a sziget legszebb pontján, a Balls Pyramid nevű kiszögellésen.