Radioaktív a cigaretta?
Az Alekszander Litvinyenko meggyilkolásához is használt Polónium-210-es radioaktív izotópot tartalmaz a dohány, írja a Népszabadság az American Journal of Public Health című szaklapban megjelent beszámoló alapján. Az orvosi folyóirat beszámolója szerint a dohánygyárak már 1960-ban is tudták, hogy a dohány radioaktív, de mivel nem tudták megoldani a problémát, inkább a szőnyeg alá söpörték.
A cikk szerint a dohánygyárak több módszerrel is próbálkoztak, hogy kimossák a radioaktivitást a dohányból, de 1975-ben feladták a kísérletezést, mert a radioaktivitással együtt minden aromát és illatanyagot is kimostak a dohányból, élvezhetetlenné téve a terméket. Ettől kezdve legfőbb céljuk a polóniumtartalom elhallgatása volt.
Mindeközben a dohány radioaktivitása nem számított titoknak, a polónium jelenlétét a Népszabadság beszámolója szerint a magyar dohányzáskutatók is folyamatosan vizsgálják. Somlai János egyetemi docens nyilatkozata szerint napi 16 szál cigarettával és a sugárzó anyag 20 százalékának belégzésével számolva egy dohányost egy évben 0,1-0,3 msievetnyi háttérsugárzás ér - ez nagyjából megegyezik a csernobili baleset által okozott mértékkel. A hatályos szabályok szerint a paksi atomerőmű háttérsugárzása nem haladhatja meg a 0,1 msievetet.