Nem elég az agydaganat? Tessék, egy kis ciánmérgezés!
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Igen, jól olvasta, ciánmérgezés. Szóval bármennyire is hihetőnek tűnik az alternatív gyógyászat szakembereinek állítása, miszerint létezik olyan, hogy természetes kemoterápia, ne vágjon bele. Ahogy dr. Győrffy Balázs onkológus, az MTA Lendület-program egyik idei nyertese, a Semmelweis Egyetem kutatóorvosa mondja, az először 1830-ban izolált, és Oroszországban már 1845-ben rákellenes szerként használt B17, vagy más néven amygdalin bomlása során a szervezetben cukor és cián keletkezik, ami nem túl meglepő módon pont úgy mérgező, mint a bármilyen más forrásból származó cián. A szakember külön kiemeli, hogy bár érthető, ha valaki a kemoterápia mellékhatásaitól fél, de
Az 1950-es évek folyamán az USA-ban elkészítettek egy kevésbé mérgező szintetikus formát, amit „laetril” néven szabadalmaztattak és rákellenes szerként kezdtek forgalmazni. Laetrillel a következő két évtizedben több mint 70 ezer embert kezeltek. Hogy a szer hatását megvizsgálják, 1972-ben a New York-i Memorial Sloan-Kettering Cancer Center-ben egy állatkísérletes vizsgálatot végeztek, amelyben először sikerült némi pozitív hatást kimutatni. A szakember szerint azonban „a vizsgálat számos sebből vérzett (például egyáltalán nem volt kontroll csoport)”, ezért meg kellett ismételni.
Győrffy szerint teljesen átfogó képet a Milazzo és munkatársai által a Cochrane Collaboration égisze alatt 2011-ben publikált közlemény nyújt, amelyben több mint kétszáz, az amygdalinnal foglalkozó vizsgálatot elemeztek ki.
"Kutatóként ki kell emelnem, hogy egy optimális onkológiai klinikai vizsgálat során két csoportot hasonlítanak össze: az egyiket a vizsgált szerrel kezelik, a másikat pedig a legjobb rendelkezésre álló terápiás eszközzel" – ismertette a szakember a vizsgálati módszer lényegét: ahhoz, hogy egy új szert bevezessenek, nem elég, hogy egy szer hat, de a többi kezelésnél is jobbnak kell lennie.
Mindezek alapján a B17-et se a magyar, se az amerikai (FDA) hatóságok nem hagyták jóvá, és a rendkívül veszélyes mellékhatásokra is felhívták a figyelmet. Fontos információ továbbá az is, hogy
(A cikk júniusban jelent meg, de a színész halála kapcsán augusztus 7-én újra az Index címlapjára került.)