A Vice egy olyan guineai ápolóval, Saa Sabasszal készített interjút, aki túlélte azt az ebolavírust, amely a fertőzöttek körülbelül 60 százalékát megöli. Az 52 éves férfit egy másik ápoló fertőzte meg, és ahogy észlelte magán az első tüneteket, azonnal rohant a kórházba, még a holmijáért sem ment haza.
Összesen tizenhárom napig ápolták, először magas láza, majd hasmenése volt, de a legjobban akkor ijedt meg, amikor négy napig egyfolytában csuklott, mivel azt hallotta, hogy sokan a betegségnek ebben a fázisában halnak meg.
Így is ijesztő
A gyógyult Sabast az Orvosok Határok Nélkül tagjai vitték haza a kórházból, és ekkor került sor arra a lépésre, ami a társadalomba való visszailleszkedése szempontjából kulcsfontosságú volt:
Azóta az ápoló egy ebolával kapcsolatos ismeretterjesztő-kampányban vesz részt, amelynek célja éppen az, hogy csökkentse a betegségből felépült emberek stigmatizációját.
Habár a hallgatóságát többnyire meg tudja győzni azzal, hogy sok külföldi kollégája van, akik nem dolgoznának vele, ha az veszélyes lenne, de legtöbbször még erre is azt a választ kapja, hogy: „Oké, értjük, de ez még így is ijesztő”. A férfi szerint munkájának köszönhetően csökken az ebola túlélőit érő diszkrimináció. Sabas elmondta: egész családját megbélyegezték, amikor a kórházban volt.
Tévhitek helyett tudást
Munkájában azt sulykolja az emberekbe, hogy amint érzékelik a tüneteket, azonnal menjenek kórházba, mivel az első stádiumban felismert betegség kétszer akkora eséllyel gyógyítható.
Maga és a kollégái beszéljenek többet rólunk, a gyógyultakról, hogy ezzel is biztassák a kutatóorvosokat a gyógyítás fejlesztésére.
– mondta az interjút készít Julian Morgansnak. A betegség egyébként nagy változást hozott Sabas életében, aki a figyelem középpontjába került, ezt a tévhitek helyett a a valódi ismeretterjesztés szolgálatába szeretné állítani.
Minden rosszban van valami jó.
– összegzett.