Korábban a Parkinson-kór gyógyításánál vetették be a tolcapone nevű szert, azonban friss kutatások kimutatták, hogy a szerrel kezelt páciensek bizonyos körülmények között együttérzőbbek, könyörületesebbek lesznek embertársaikkal kapcsolatban.
A Tolcapone a dopamin hatásának meghosszabbításával ér el hatást a szervezetben, vagyis így motiválja az embert bizonyos cselekedetek végrehajtására. A testünk alapból olyasmiket jutalmaz dopaminnal, mint például az étkezés vagy a szex, de úgy tűnik, hogy megnövelt vagy meghosszabbított hatása javítja az emberek egymás közti kapcsolatát is.
A kísérletben azok, akik kaptak a szerből, igazságosabban osztották el egy gazdasági játékban kapott pénzüket ismeretlenekkel, míg a placebót kapó csoport tagjai inkább a szokásos kapzsi módszerrel éltek, és a lehető legkevesebbet adták oda másnak.
A Berkeley Egyetem szakemberei szerint bár korábban a kedvességre úgy gondoltunk, mint egy stabil személyiségjelre, a kísérletek bebizonyították, hogy neurokémiai módszerekkel is fel lehet javítani azt, ahogy az emberek egymásról gondolkodnak.
Az elemzések ugyanis kimutatták, hogy a tolcapone hatása alatt állók érzékenyebbé váltak az egyenlőtlenségekre, és jobban elutasították azt. Azt már korábbi kutatások is bebizonyították, hogy az egyenlőtlenségek feldolgozását a homloklebeny végzi, és a tolcaponéval végzett kísérletek ezt most megerősítették. „Fontos lépést tettünk afelé, hogy megértsük az agyunk működését egyes társadalmi szituációkban, és láttuk, hogy van egy kapcsoló, amit átbillenthetünk” – hangoztatták a kutatók.
Egy probléma van csak: a tolcapone több országban is tiltott szer, olyan durvák a mellékhatásai, például komolyan károsítja a májat, de általában is hányingert, szédülést és rosszullétet okozhat.