Végre megfejtették az 1-es típusú cukorbetegséget
Helyére került a diabéteszpuzzle utolsó hiányzó darabja is: egy új tanulmány végre teljes képet ad arról, hogy mi vezet az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához – írja az MTI.
Az 1-es típusú, gyerekkorinak is nevezett diabétesz autoimmun betegség, amelyben a test saját immunsejtjei, a T-sejtek megtámadják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő bétasejtjeit. Az immunrendszer T-sejtjeire szüksége van a szervezetnek, hogy védekezni tudjon különböző kórokozók, a baktériumok és a vírusok ellen. Az 1-es típusú cukorbetegséggel élők testében azonban a T-sejtek kibújnak a szabályozás alól.
A szigetsejtek pusztulását okozó autoimmun folyamat kiváltó okai közül találták meg most az utolsó, hiányzó láncszemet is a Lincoln Egyetem tudósai, akik szerint a felfedezés hozzájárulhat a betegség megelőzéséhez és kezeléséhez. Eredményeiket a Diabetes című folyóiratban publikálták.
Az ötödik elem
A korábbi tanulmányok rámutattak, hogy az immunrendszer az 1-es típusú diabétesznél öt fontos területet támad. Ám rendkívül nehéz volt meghatározni, hogy ezek pontosan melyek. Korábbi tudományos munkáknak sikerült négy célpontot meghatározni, ám az ötödik, utolsó meghatározásán már húsz éve dolgoztak a tudósok. Most teljessé vált a kép, minden célpontot azonosítottak, amelyet az immunrendszer célba vesz 1-es típusú cukorbetegség esetén. Ezek:
- az inzulin,
- a glutamát-dekarboxiláz enzim,
- az IA2 protein,
- a cinktranszporter-8,
- és az utolsó, a puzzle eddig hiányzó darabja: a tetraszpanin-7 fehérje.
Michael Christie, a Lincoln Egyetem tudóscsoportjának vezetője hangsúlyozta, hogy a betegség fő célpontjainak meghatározásával meg lehet találni azokat a módszereket, amelyekkel úgy lehet blokkolni az immunrendszernek az öt fehérjével szembeni reakcióját, hogy a páciens ne váljon kiszolgáltatottá a fertőzésekkel szemben. Christie az utolsó, eddig hiányzó tényező meghatározása után már sokkal jobban bízik egy új kezelés kidolgozásának sikerében, mint öt éve.
A cukorbetegségek 10 százaléka tartozik az 1-es típusba. Az 1-es típusú diabétesz bármely életkorban kialakulhat, de jellemzően gyerekkorban, illetve a 40 éven aluliaknál jelenik meg. A 2-es típusú diabétesz elsősorban a helytelen táplálkozás és életmód miatt alakul ki, a felnőtt korú cukorbetegek 90 százaléka 2-es típusú diabétesszel küzd.