![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Minden ötödik emlősfaj kipusztulhat
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Az IUCN Barcelonában, a Világ Természetvédelmi Kongresszuson mutatta be legfrissebb, globális viszonyokat feltáró tanulmányát. Tizenkét éve nem volt ilyen átfogó emlősvizsgálat, és most úgy tűnik, a helyzet az elmúlt több mint egy évtizedben lényegesen rosszabb lett. Az IUCN frissítette a Vörös Könyvet, vagyis a veszélyeztetett fajok vörös jelzésű listáját, hangsúlyozva, hogy sokkal nagyobb erőfeszítéseket kell tenni a környezet- és állatvédelem területén. Kiemelkedő problémának látják az erdőirtást, az élőhelyek elvesztését, a környezetszennyezést és a vadászatot.
![](http://index.hu/cikkepek/0810/tudomany/hiuz.jpg)
Szegény hiúz, szegény nyúl
"Fajok százai veszhetnek oda a káros emberi tevékenység, és az ökoszisztémát érő ijesztő körülmények miatt. A fajok kijelölésével kell visszafordítanunk ezt a trendet" - mondta Julia Marton-Lefevre, az IUCN igazgatója a CNN-nek.
Az IUCN tanulmánya szerint az összes emlősfaj közül 188 van a súlyosan veszélyeztetett státuszban. Köztük az ibériai hiúzból például csupán 143 egyed maradt, egyedszáma főként azért csökken, mert elsődleges zsákmánya, az üregi nyúl is sokkal kevesebb, írja a CNN. Az elmúlt ötszáz évben összesen 76 faj pusztult ki végérvényesen, ma 29 olyan faj van, amely súlyosan veszélyeztetett és valószínűsíthetően kihalt státuszt kapott, miután negyven éve nem látták. Ilyen például a San Felipe-szigeti hutia, ami a fakúszópatkányfélék családjába tartozik.
![](http://index.hu/cikkepek/0810/tudomany/huita.jpg)
Jan Schipper, a szervezet munkatársa a CNN-nek azt mondta, habár eredményeik szerint az emlősök 21 százaléka szerepel a veszélyeztetett fajok listáján, elképzelhető, hogy ez az arány sokkal több, akár 36 százalék is lehet. Ezért további felméréseket végeznek, különösen azzal a 836 fajjal kapcsolatban, amelyekről a tudósoknak jelen pillanatban kevés információ áll rendelkezésükre. Az előző, 1996-os tanulmányhoz képest hétszáz emlőssel többet vizsgáltak, főként tengeri emlősökkel egészült ki a lista. Schipper szerint éppen ezért nem is érdemes a mostani felmérést az 1996-ossal összehasonlítani. A madagaszkári lemúrról például azt hitték akkoriban, hogy csak egy faja létezik, azóta kiderült, élőhelyenként legalább három, mondta.
![](http://index.hu/cikkepek/0810/tudomany/nyul.jpg)
Összes állat 38 százaléka veszélyeztetett
A svájci központtal működő IUCN hatvan éve munkálkodik a természetvédelem területén, nyolcvan ország és nyolcszáz természetvédő csoport és tizenegyezer önkéntes kutató van a tagjai között. Az új felmérésben 1800 tudós és 130 ország vett részt. A veszélyeztetett fajok Vörös Listáján összesen 44838 emlős és egyéb faj található, amelyek 38 százaléka kihalással veszélyeztetett. Most először került föl a listára a gerinctelen élőlények nagy része, nem szerepel azonban rajta a megkövült maradványokból ismert élőlények, a 16. század előtt kihalt fajok, valamint a közönséges, vagy háziasított fajok.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)