Folyók vájták ki az antarktiszi szellemhegység völgyeit
Sok millió évvel ezelőtt az Antarktiszon sebes vizű folyók rohantak olyan sziklás hegyek között, amelyek meglepően hasonlítanak a mai Alpokra - állapították meg kínai és brit tudósok. A kutatók a Nature című tudományos lapban mutatták be a tájat, amelyet évmilliók óta néhány kilométer vastag jégréteg rejt. A kutatócsapat 2004-2005-ben, majd 2007-2008-ban a föld mélyébe hatoló radarral egy 30-szor 30 kilométeres területet vizsgáltak meg a kelet-antarktiszi jégsapka legmagasabb pontjánál, a Dome Argusnál.
A Dome Argus 4093 méterrel fekszik a tengerszint felett, és ez a Föld leghidegebb pontja. Éves átlaghőmérséklete mínusz 58,4 Celsius-fok. Ezen a vidéken a jégréteg vastagsága 1649 és 3135 méter között van. Alatta húzódik a Gamburcsev-hegység, amely szovjet felfedezőjéről kapta a nevét. A kínai és brit kutatók szerint a jég alatt klasszikus alpesi domborzat rejlik. A sziklás hegyek között egykori folyók völgyei húzódnak. Ezeket a völgyeket előbb a folyók vájták ki, később gleccserek mélyítették tovább.
A tudósok szerint az Antarktisz eljegesedése az 52-34 millió évvel ezelőtti eocén korszakban kezdődött. A Gamburcsev-hegységben 34 millió éve indulhatott meg a gleccserképződés. Akkoriban ott a nyári középhőmérséklet 3 Celsius-fok lehetett. A második lehűlési szakaszt 14 millió évvel ezelőttre teszik a szakemberek.