Ijesztő mértékben olvad az Antarktisz
Most azonban az ENSZ Scientific Committee on Antarctic Research programjának tudósai (több mint száz kutató 13 országból) aggasztó adatokat tettek közzé az antarktiszi jéggel kapcsolatban.
A sarkvidék nyugati felén (ez a kisebbik oldal a jellegzetes formájú félszigettel) a gleccserek ijesztő tempóban olvadnak, aminek a hosszú távú következménye a tengerszint drasztikus emelkedése lesz: ez száz év alatt akár másfél méter pluszt is jelenthet az eddig becsült 20-60 centiméteres emelkedés mellé. Ezt 2007-ben számolták ki szintén az ENSZkutatói, de akkor az Antarktisz és Grönland olvadását nem vették számításba.
Bár a sarkvidéki jégtakaró az 1980-as évek óta 11 százalékkal vastagodott, viszont a gleccserek, és a tengeri jég a globális felmelegedés miatt gyors ütemben tűnnek el. Ráadásul az üvegházhatást fokozó gázok mennyisége a légkörben még egy ideig valószínűleg nőni fog, míg az ózonlyuk már gyógyul, és a XXI. század második felére talán teljesen el is tűnik. Az ózonlyuk hatására kialakult erősebb szelek és az atmoszféra változásai megszűnnek, és ez tovább gyorsítja az olvadást. 2100-ra a tengeri jég harmada tűnhet el az Antarktisz környékéről.
Az olvadásnak tragikus következményei lehetnek az élővilágra, mielőtt még a tengerszint emelkedése kezdene igazán kínos lenni a tengerparti városok számára. A pingvinek, halak és bálnák fő táplálékául szolgáló plankton mennyisége rövid időn belül megfeleződhet a felmelegedő vízben, alga- és korallfajok halhatnak ki, ha nem tudnak alkalmazkodni a megváltozó környezethez (és a változás gyorsabb annál, mint amihez alkalmazkodni tudnának). Ráadásul olyan invazív fajok tűnhetnek fel a felmelegedő sarkvidéken (mint a dél-amerikai sziklarákok), amelyek természetes ellenség híján mértéktelenül elszaporodva óriási pusztítást vihetnek végbe az ökoszisztémában.