Évezredünk eddigi legszenzációsabb felfedezésének tartják a tudósok a wollemi fenyőt. A hatalmas fát kihaltnak hitték, csak 90 millió éves kövületeit ismerték. Nemrégiben azonban néhány példányt azonosítottak belőlük Sydneytől nyugatra, a 200 ezer hektáros wollemi park egy völgytorkában. A legnagyobb több mint 40 méter magas.
Az elefántcsontcsőrű harkály az Egyesült Államokban volt honos, de a fehér-piros tollú madár a 20. század első felétől eltűnt. 2004-ben egy arkansasban készült videón bukkant fel újra. A világon 6-8 pár élhet csak belőle. Az amerikai kormány 20 millió dollárt irányozott elő megmentésére és az állatvilág Szent Gráljának tartják.
A dinoszauruszhangya is a rég kihaltak listáján szerepelt. 1931-ben találtak belőle egy példányt nyugat-Ausztrália egy eukaliptuszerdejében. A természettudós azonban egy kicsit szórakozott volt, elfelejtette feljegyezni felfedezése pontos helyét. Csak 36 évvel később találtak egy másikat Ausztrália déli részén, ahol az isten háta mögötti Poochera a kutatók zarándokhelye lett. Ez a rovar, amely 60 millió évig szinte változatlan maradt, a bizonyítéka a hangyák és a darazsak közötti szoros genetikai kapcsolatnak. Külseje darázsszerű, biológiai szokásai a végleg kihalt primitív fajok életstílusát tükrözik.
A takahe egy komikus, vörös csőrű madár, tollazata kékeszöld. Repülni nem tud. Régen sok élt belőlük Új-Zélandon, de a múlt században gyakorlatilag az egész populációt kiirtották az orvvadászok. 1948-ban találtak az 50 centiméteres, 3 kilogrammos madárból néhány példányt. Ma 130 él belőlük, szigorúan védettek. A kubai almiqui (patkányvakond) egy kis emlős, amelynek különlegessége, hogy az állkapcsa alatti mirigyekből mérget lövell, úgy pusztítja el prédáját, főként egereket. 2003-ban került elő egy-két példány.
A botrovarról 70 év után derült ki, hogy nem halt ki. A világ egyik legritkább rovarának tekintik. Harminc példány él belőle az Ausztráliához tartozó apró kis szigeten, a Ball piramison, a világ legmagasabb szirtjén. Érdekessége, hogy magatartása majdnem emberi. Párban él és éjszaka a hím lábai közül hárommal átöleli a nőstényt.
Az utolsó megkerült állat a kék hal, amely az indonéz vízalatti barlangok mélyén él. 390 millió évvel ezelőtt jelent meg, a halak legrégibb képviselőjeként. A szakemberek azt hitték, hogy kihalt már a Kréta-korban, míg nem találtak belőle egy példányt. Nyolcvan kilogrammos, 2 méter hosszú és kb. 60 évig él. Túlélését annak köszönheti, hogy pikkelyei olyan nedvet és hashajtó olajat bocsátanak ki, amelyek ehetetlenné teszik. 2002-ben egy tengeralattjáró kutatói találkoztak vele.