![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A "Borneó szíve" elnevezésű projekt keretében a szigeten kutatómunkát folytató természetbúvárok a sziget belsejében, egy 220 ezer négyzetkilométer nagyságú esőerdőben bukkantak a káprázatos gazdagságú állat -és növényvilágra. Az újonnan azonosított fajok felfedezése azt jelzi, hogy Borneó napjainkban a biodiverzitás egyik legfontosabb terepének tekinthető - hangsúlyozta a WWF közleménye.
Az eddig nem ismert fajok között azonosítottak 30 halfajt, köztük egy olyan miniatűr halat, amelyről kiderült, hogy a kutatók jelenlegi ismeretei szerint a Földön élő második legkisebb testű gerinces. Felfedeztek sok más halfaj mellett egy erősen előreálló fogú törpeharcsát, amely a hasán lévő tapadókorongokkal képes a vízben lévő sziklához tapadni, és úgy várni áldozatára. A halfajok mellett a térségben folytatott kutatómunka révén több új békafajjal, köztük egy eddig soha nem látott, fán élő, zöld szemű békával is találkoztak a szakemberek.
A térségben nemcsak állatfajok, hanem a növényvilág hihetetlen gazdagsága is elkápráztatta a kutatókat. Az egy éven át tartó kutatómunka során 16 új gyömbérfajtát, és három fafajtát sikerült azonosítaniuk. A fantasztikus növény- és állatvilág ismét ráirányítja a figyelmet arra, hogy fokozottabb védelmet igényel Borneó szigetének természeti környezete, ahol az esőerdőket folyamatosan veszélyezteti a gumiültetvények terjeszkedése - figyelmeztetett a WWF dokumentuma.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)