Azért nehéz lecsapni egy legyet, mert a légyagy kódolva van a légycsapó ellen - állapították meg amerikai tudósok.
Már a veszély közeledtével a rovarok úgy készítik elő repülésük rajtját, hogy ellenkező irányban biztos egérutat nyerjenek. "Ezek nagyon gyors mozdulatok, körülbelül 200 ezredmásodpercet vesznek igénybe, de ezalatt az állat képes meghatározni a fenyegetés irányát, valamint összeállítja a meneküléshez szükséges mozdulatsort, ehhez állítja a lábait és a szárnyát. A legyek agya tehát elképesztően rövid idő alatt képes az érzékelési ingerre megfelelő motoros választ adni" - foglalta össze a Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmányt Michael Dickinson, a Kaliforniai Műszaki Egyetem biológiai mérnök.
Dickinson és csoportja gyümölcslegyeket, egy csinos légycsapót és nagysebességű digitális képalkotó berendezést használt fel kísérletéhez. Tapasztalataik szerint a rovarok a szemből jövő támadásra középső lábaikat előre mozdítják, hátrafelé húzódnak és hátsó lábaikat felemelik egy rükvercfelszálláshoz készülve. Ha a fenyegetés oldalról érkezik, a légy az ellenkező oldalra húzódik, mielőtt elrepül.
A kutatás új megvilágításba helyezi a rovarok idegrendszeréről szerzett eddigi ismereteinket, de segítséget nyújt abban is, hogy túljárhassunk a legyek eszén.
"Nem jó pontosan a felszállni kész légyre célozni: lecsapáskor hatékonyabb inkább a menekülési útvonalat elzárni" - mondta Dickinson, aki egész életét a rovarmozgás tanulmányozásának szentelte: korábban már létrehozott egy aprócska repülő robotot, a Robotflyt és egy háromdimenziós repülésszimulátort, a Fly-O-Vision-t.