Piramist találtak Peruban
A világ legnagyobb sárvárosát keresték olasz kutatók Peruban, a Cahuachi sivatagban, amikor egy vályogpiramis képe rajzolódott ki a műholdas felvételeiken. Nicola Masini és Rosa Lasaponara a Quickbird műhold segítségével nézték át a területet, amely a műszereivel mélyen a felszín alá tud hatolni.
Nagyfelbontású infravörös és multispektrális felvételeket készítettek a Nazca folyó melletti növényekkel borított területről, majd algoritmusok segítségével optimalizálták a fotókat, így vált láthatóvá a piramis részletes képe. A tudósok persze nem lepődtek meg a piramis láttán, hiszen legalább negyven dombocskáról sejtik, hogy valamilyen épület romjait rejtik.
Hagyományos képalkotási módszerekkel képtelenség felfedezni egy ilyen rejtett objektumot, írta a Discovery News. Ezek az épületek vályogból, azaz napon kiszárított földből készültek, és szinte egybeolvadnak az őket befedő talajjal.
A Nazca civilizáció Cahuachi környékén az i.e. 1. század és az i.sz. 5. század közt élte virágkorát. A helyi papok a ceremóniákon emberáldozatot is bemutattak, számos környékbeli ásatáson előkerültek erre utaló koponyák. A 3. században két természeti katasztrófa sújtotta a régiót, egy erőteljes áradás és egy pusztító földrengés. Az emberek emiatt elhagyták a régiót, ám kiköltözésük előtt a sivatag homokja alá temették el a fontosabb épületeiket.
A Nazcák száznál több alakzatot véstek be a sivatagi vörös kőzetbe, köztük közismert állatok és növények kontúrjait, valamint geometriai mintákat, amelyek jó állapotban megmaradtak, mivel a környéken kevés eső esik, írja a Wikipedia.
A régészek már szinte teljesen feltártak egy hatalmas asszimetrikus piramist, emellett egy teraszos templom és egy kisebb piramis feltárása is előrehaladott állapotban van, mondta Giuseppe Orefici, aki évtizedeket töltött Cahuachi ásatásain. A most felfedezett piramis alapja körülbelül 90x100 méteres, és legalább négy terasza van. Andrea Drusini antropológus szerint ebben a piramisban találnak majd emberáldozatokra utaló nyomokat.