Megtalálták Ramszesz óriási gránitfejét
Az egyiptomi régészeti hatóság csütörtökön bejelentette, hogy egy több mint 3000 éves óriási gránitfejre bukkantak, amelyről feltételezhető, hogy II. Ramszesz fáraót jeleníti meg. A lelet a Kairótól nyolcvan kilométerre északkeletre lévő Tell Baszta térségében került elő. Ezen a környéken volt a macskaistennőnek szentelt ókori Per Basztet város, amely az Óbirodalomtól egészen a római korszakig fontos szerepet játszott Egyiptomban.
A Legfelsőbb Régészeti Tanács közleménye csak annyit árul el, hogy a felfedezés "nemrég" történt. A 67 centi magas fej feltehetően II. Ramszesz fáraónak a térségben állt egészalakos szobrához tartozott. Orra törött és hiányzik az uralkodó állára ragasztott szakáll.
A régészek folytatják az ásatást, keresik a szobor többi részét.
II. Ramszesz, akit a Nagy Ramszesz néven is emlegetnek, a XIX. dinasztia harmadik uralkodója volt. Ő volt az egyiptomi történelem leghosszabb ideig regnáló fáraója: 66 éven át, Kr.e. 1279-től 1213-ig igazgatta a nílusi birodalom sorsát. Szerte Egyiptomban palotákat és templomokat emelt, beleértve a híres Abu Szimbel-i templomot, amely a birodalom déli határainál hirdette az uralkodó dicsőségét.