Az élet legkorábbi nyomaira bukkantak
A kutatók szerint azért nagyon fontos ez a felfedezés, mert ennek segítségével könnyebben megérthetjük, hogy nézett ki a Föld ebben az időben, közölte a BBC. "A leletek arra engednek következtetni, hogy a szivacsok igen fontos ökológiai szerepet töltöttek be ekkor. Nem mondom, hogy megtaláltuk az első állatot, inkább úgy gondolom, hogy találtunk egy igazán korai élőlényt"- mondta Gordon Love, a Kaliforniai Egyetem geokémikusa.
A tudósoknak teljesen új módszert kellett kifejleszteni a kormeghatározásra (az állat sejtfelépítésében fontos szerepet játszó lipidmolekulák (http://en.wikipedia.org/wiki/Lipid) lebomlását vizsgálták), hiszen a felfedezett állatok annyira apró méretűek voltak, hogy a korábbiak nem váltak be. "Valószínű, hogy az anyagcseréjükhöz elegendő oxigén volt a vízben, viszont a növekedéshez már nem."- fejtette ki az UC Riverside (http://www.ucr.edu/) egyik kutatója.
A talált szivacsok azért is érdekesek, mert akkor éltek, mikor az egész Föld eljegesedett. "Ha tényleg mindent jég borított, hogy élhette virágkorát ez a faj? A jégkorszakelméletek szerint ekkor a tengerek két kilométer mélységig be voltak fagyva, még az egyenlítőnél is. Biztos vagyok benne, hogy ezek a leletek nagyon sokat elárulnak majd nekünk a jegesedésről."- mondta Jochen Brochs ausztrál tudós.