További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
A szerdán délben végzett mérések szerint a virág magassága elérte a 268 centimétert, így az igen ritka növény bonni példánya a világ legmagasabb virágjává vált.
Kedden itt tartott az óriásvirág |
A dinoszauruszok korából származó növény a kontyvirágfélékhez tartozik. Kevés példánya ismert, és ezek közül is ritkaságnak számít, ha az óriásvirág két éves élete során valóban virágot bont.
Ajánlott maszkot viselni
Ha ez mégis bekövetkezik, az élmény az ember szinte valamennyi érzékszervét igénybe veszi. Az érdeklődők nem csak a ritkaságot illető tisztelettel, hanem maszkkal vagy befogott orral közelítik meg a virágot. A megporzásra kész Amorphophallus titanum ugyanis dögletes bűzt áraszt.
Ez a túlélési stratégia Nyugat-Szumátra dzsungeleiben a lehető legjobban bevált. A virág vörhenyes színe és átható szaga állati dögöt imitál, és mágnesként vonzza a bogarakat, legyeket és egyéb rovarokat. Ezek bemásznak a virágba, hogy lerakják petéiket, miközben magukkal sodorják a növény pollenjét, és elvégzik a beporzást. A lerakott lárvák a növény belsejében éhen halnak.
Kincset érnek a magok
Ha sikeres a megtermékenyítés, amit a növényházakban a virág kelyhének felmetszésével és borotvaecsettel próbálnak utánozni, a növényből kinő egy közel kétméteres szár, rajta az élénk színű bogyós termésekkel. Ezekből nyerik ki a botanikusok a továbbszaporításhoz szükséges magvakat.
A bonni intézet már korábban a jelképévé tette a növényt, hiszen a falai között ez már a nyolcadik virágzás lesz. Legelőször 1937-ben, legutóbb pedig 2000-ben tapasztalhatták meg a kert látogatói a virág jellegzetes szagát.
A bogyós termések |
Jót tett az átültetés
2003 januárjában átültették a gumót, ekkor rekordnak számító 78 kilogrammos súlyt jegyeztek fel. A föld felszínét április 14-én törte át egy új rügy, és azóta hihetetlen, napi 10 centiméteres sebességgel növekszik.
A mintegy 1,5 méteres összetett virágzat május utolsó hetében bomolhat ki. A bonni egyetem bejelentette, hogy látogatók várható rohamára tekintettel a virágzás napján éjjel 11-ig, a következő napon pedig este 8 óráig tart nyitva a botanikai kert.