Megtalálták a britek ezüsthajóját
A hírt hétfőn közölte a BBC brit közmédia honlapja. Az SS Gairsoppát 1941-ben torpedózta meg egy német tengeralattjáró, és a 85 főnyi legénységből mindössze egy személy ért szerencsésen partot.
A közel 150 millió brit font (mintegy 50 milliárd forint) értékű rakomány a legnagyobb mennyiségű nemesfém, amelyet valaha felfedeztek a tengereken. A roncsra az Odyssey Marine cég bukkant rá, és a brit közlekedési minisztériummal kötött megállapodás értelmében a kincs értékének nyolcvan százalékát kapja a cég.
A hajó Indiából tért vissza Nagy-Britanniába, de a viharos vizeken kifogyóban volt az üzemanyaga ezért az ír Galway felé vette útját, amikor a német tengeralattjáró kiszemelte. Bár 32 személynek sikerült mentőcsónakba szállnia, mindössze három matróz tudta megközelíteni két hét múlva az ír partokat; a partraszállással viszont már csak egyiküknek volt szerencséje. A tengerész 1992-ben hunyt el.
A roncsot a nyáron találták meg közel 4700 méter mélységben, 300 mérföldre az ír partoktól, azonban csak a múlt héten erősítették meg, hogy az SS Gairsoppáról van szó.
Az amerikai cég egyik vezetője, Andrew Craig elmondta, „elvégeztük a projekt első szakaszát, meghatároztuk a roncs helyét és azonosítottuk. Most keményen dolgozunk a felhozatal megtervezésén.”
Mivel a hajó a tengerfenéken nem borult oldalára, és a rakomány is könnyen megközelíthető, várhatóan az ezüstöt távirányítású robotokkal hozzák majd a felszínre. A munkálatokat legkorábban 2012 tavaszán kezdhetik meg.
Az ezüst részben magán-, részben állami vagyon; a Lloyd biztosítási társaság archív irataiból próbálják kideríteni a tulajdonosokat. Szakértők szerint tekintettel a hajó korára és a tengerfenék mélységére valószínűtlen, hogy emberi maradványokat is találnának rajta.