4200 éves királyság fővárosára bukkantak Kínában
Vang Vej, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia régészeti intézetének vezetője egy konferencián bejelentette, hogy kínai szakértőknek sikerült megtalálniuk a körülbelül 4200 évvel ezelőtti Jao-korszak fővárosának pontos helyét.
Vej elmondta, hogy az egyes történelmi hivatkozásokban Pingjangként emlegetett Taoszit nevezték meg a szakértők a Jao királyság központjának. A kínai mitológia szerint a Sárga-folyó középső folyásának térségében élők uralkodója, Jao egyike volt törzsi közösségeket vezető három egymást követő bölcs királynak.
Taoszi feltárása 1978-ban kezdődött. Az elhúzódó kutatások végén a település struktúrájából, a falakból, leletekből, illetve a több mint 1300 feltárt sírból arra következtetnek, hogy a körülbelül 2,8 millió négyzetméteres térség a Jao uralom időszakának fővárosa volt.
A Jao kultúráról tartott szakmai tanácskozáson Ho Ni kutató megjegyezte: mindezek után kijelenthető, hogy a Jao-korszak nem egy legenda része, ahogyan az azt követő Sun és Jü császárok hatalomra kerülése sem az.
Jao és népe eredetileg a mai Hopej tartomány területén található Tang megyében élt. Később déli irányú vándorlása során kötött ki Pingjangnál, ahol temploma és mauzóleuma is megtalálható. Konfuciánus történészek a múltban nagyra értékelték Yao, Sun és Jü uralkodókat, akikre szerintük az erkölcsösség és az emberségesség volt jellemző. A XX. század elején viszont sokan már a létezésüket sem hitték el.