
A bosnyák piramis átírja a történelmet?
További Történelem cikkek
-
30 éves a rendszerváltó paktum, 30 éve ül Orbán a parlamentben
- A vérengzés nem egyszeri kisiklás, hanem a szovjet politika része volt
- Évekig náci megszállás alatt volt az ország, mégis megmenekült a zsidók 99 százaléka
- Mostantól bárki elolvashatja Rákosi Mátyás magánleveleit
- Megtalálták a világ legöregebb macskáját
Abszolút - válaszolja a szállodai recepciós a kérdésünkre, szerinte igaz-e, hogy Viszokó városát piramisok veszik körül. A közeli kávézó dolgozói szintén hisznek abban, hogy a település nyugat-délnyugati szélén emelkedő, 650 méter magas Visocica (Viszokó) és a közelben két további hegy - amelyek csúcsai szabályos háromszöget képeznek - nem természetes képződmények, hanem egy több ezer évvel ezelőtti civilizáció által épített piramisok.
Látványosságnak mindenképpen jó
Ez mondjuk nem meglepő, a város idegenforgalmának hatalmas lökést adna, ha kiderülne, hogy valóság a legenda (persze az sem kisebb csoda, ha a természet alkotott három piramis alakú hegyet szabályos elrendezésben). A helyiek már így is számtalan szuvenírt készítettek, a piramisos papucstól a fából faragott piramisokig, és már erre az évre is több vendéget várnak a tavalyinál. Ezek után kissé meg is lepődünk, amikor a város honlapjáról kiderül: a több mint hétezer szavazónak csak 54 százaléka hiszi azt, hogy a piramis tényleg piramis, 16 százalékuk csak lehetségesnek tartja ezt, míg 30 százalékuk szerint hegy a hegy, oszt jónapot.
Hogy valóban az-e vagy tényleg piramis, azt két nap alatt feltehetően avatott szakértők sem tudták volna eldönteni, az Index piramisügyi tényfeltáró szabadcsapata meg mondjuk még úgysem. De amit láttunk és hallottunk, az legalábbis okot adott az elgondolkodásra, még akkor is, ha pironkodva bevallhatjuk, hogy csapatunknak volt olyan tagja, aki nagyrészt Leslie L. Lawrence regényein szocializálódott.

Viszokó, Szarajevótól észak-nyugatra
A városban és a környékén már emberemlékezet óta beszélnek arról, hogy a hatalmas, szabályos alakú hegy valójában piramis. Mesék, legendák, útleírások és szájhagyomány útján terjedő történetek szólnak a piramisról legkésőbb a török idők óta - az Oszmán Birodalom 1463-ban szállta meg a mai bosnyák állam területét, amelynek a X. században az első királyi székhelye még Bosna néven Viszokó volt -, és miközben a város környéki hegyeket sűrűn beépítették az itt élők, a Visocicára soha nem építkeztek.
Kalandregényes elemek
A tudományos életben azonban csak tavaly ősszel merült föl először az a gondolat, hogy a szájhagyománynak lehet valós alapja, és a hegy gyomrában valóban egy piramis található. A Viszokótól ötven kilométerre lévő Zenicán született, 46 éves, 15 éve Houstonban élő Semir Osmanagic volt az, aki tavaly májusban bedobta a tudományos közgondolkodásba a boszniai lépcsős piramisokat, alapítványt hozott létre és elkezdett pénzt gyűjteni az ötévesre tervezett kutatási programjának megvalósításához. Bár az öt évből kevesebb, mint egy telt el - a tényleges kutatómunka ugyanis tavaly ősszel kezdődött - , Osmanagic máris megjelentette első könyvét a viszokói primamisokról, igaz, a Bosanska dolina piramida című munka egyelőre csak bosnyák nyelven látott napvilágot (és miután 15 euróért megvettük, az interneten is sikerült rábukkanni).
Osmanagic személye, minden lelkesedése ellenére - az első éves kutatómunkát főként az ő pénzéből finanszírozták -, igencsak megosztja a nemzetközi tudományos közéletet. Ő ugyanis a szarajevói egyetemen politikatudományi és közgazdasági képzésben vett részt, majd szociológiát és nemzetközi gazdaságtant tanult, így sokáig hobby archeológusnak számított, aki csak a PhD-képzés során fordult a történelem felé, a doktoranduszi programja ugyanis a maja civilizációval foglalkozott.
A bosnyák-amerikai tudós hitelességét valószínűleg az sem növeli, hogy tudatosan él bulváreszközökkel, alapítványa honlapján például "Bosznia Indiana Jones"-ának nevezi magát. Nem is találtunk róla olyan fotót, amelyen ne lett volna a fején a Harrison Ford óta a kemény öklű tudós hollywoodi karakteréhez illeszkedő állpántos, keki színű kalap.
Az előzmények tehát akár Lőrincz L. László újabb kasszasikerének alapötletéhez is szolgálhatnának: egy tudós, aki akár nemzetközi kalandor is lehet, egy (több) piramis alakú hegy a kalandosan vadregényes bosnyák hegyekben - jó, a Himalájában jobb lenne, bár oda nehezebben jutottunk volna el -, villogó szemű szerbek, bosnyákok és horvátok, akik piramisos legendákat és ki tudja, miféle titkokat őrizgetnek a 11 éve lezárult háború óta. Már csak néhány gyilkosság, csomó nagy mellű, a főhőssel kacérkodó ifjú és titokzatos hölgy, egy 38-as és nem kevés viszki hiányozna a tökéletes LLL-sztorihoz (ha lesz ilyen regény, az ötletgazdának járó juttatást hálás szívvel vesszük).
Kong a hegy
A viszokói tudósok fantáziája azonban korántsem szárnyal ennyire, ha a piramisokról van szó - ez expedíciónk második napján, a városi múzeumban derül ki, ahol a kutatást az Osmanagic távollétében vezető és a múzeumot igazgató Senad Hodovic professzorral, valamint munkatársával, Silvana Cobanovval beszélgetünk. Talán azért is, mert a kutatás tárgya olyan fantasztikusnak tűnik, ők próbálják szigorúan a tényekre alapozni munkájukat.
Nincsenek hipotéziseik, nem foglalkoznak azzal, hogy kik, mikor és miért építették a piramisokat, és még csak azzal sem, hogy folklórkutatók bevonásával megpróbáljanak a népi legendákból kifejteni valami valóságmagot (erről egyébként szintén egy LLL-műben, A föld alatti piramisban olvastunk először). Silvana hosszas faggatózás után annyit elárul, hogy úgy becsüli, nagyjából négyezer évesek lehetnek a piramisok. Osmanagicnak arról a véleményéről azonban, hogy a hegyeket több mint tízezer éve építették, nem beszél, a kutatási módszereikről viszont Hodovic professzorral felváltva annál szívesebben.

A Nap, a Hold és a Sárkány piramisa egyenlő oldalú háromszöget alkotnak, még ha ez a mi rajzunkon nem is látszik pontosan
A jelenleg zajló próbaásatásokat terepfelmérés, majd műholdas felvételek elemzése és hőtérképes vizsgálatok előzték meg. A legtöbbet a hőtérképes módszer eredményei sejtetik: az adatok szerint a Visocica és a két másik hegy - amelyek csúcsai ráadásul a műholdas felvételek szerint egy egyenlő oldalú, vagyis szabályos háromszöget ábrázolnak - másképpen hűl ki és melegszik fel, mint a környező többi hegy.
A kutatók szerint a hőtérképek arra utalnak, hogy ez a három hegy üreges - persze egy mészkőhegy esetében ez önmagában nem csoda, ha azonban a környező többi mészkőhegy nem az, akkor mindenképpen elgondolkodtató. Ez is megerősíti a délszláv háború tapasztalatait, hogy a Visocica, amikor ágyúzták, kongó hangot adott ki. Amikor megkezdték a próbaásásokat a hegy nyugati és északi oldalán, ilyen kongó hangot a régészek is hallottak, mondja Silvana.

Az oldalról ajánljuk
- Kultúr
Udvaros Dorottya: Irtózom a politikától, annyi sok hazugság és szenny kapcsolódik hozzá
A színész „fanyar mosollyal” figyeli a színházi világ politikai kettészakítottságát.
április 26., 08:10
- Külföld
A jogvédők háborús bűncselekménynek tartják a gázai „kiéheztetési taktikát”
Izrael elvágta a térségbe irányuló élelmiszer-, üzemanyag- és gyógyszerszállításokat.
április 26., 07:34
- Gazdaság
Donald Trump Jr.: El kellett érni a mélypontot, hogy a fény felé induljunk, és Magyarország a fény egyik utolsó bástyája
Szerinte a közép-kelet-európai országok kedvezőbb képet mutatnak, mint a nyugat-európaiak.
április 26., 07:49
- Külföld
Az Amazon gyorsan visszakozott, miután a Fehér Ház egyszerűen ellenségnek nevezte
„Jó srác” – mondta Donald Trump Jeff Bezosról, miután beszéltek a csomagok vámértékének feltüntetéséről.
3 perce
- Külföld
Kezet fogtak a világ vezetői a béke jegyében; annak pedig különleges oka van, hogy kik ültek egymás mellé
április 26., 07:20
- Belföld
Rezsitámogatást adna a kormány az egyházi iskoláknak és óvodáknak
2024-ben még a nemzetiségi önkormányzatok intézményei is részesültek a támogatásból.
április 26., 08:00
- Belföld
Több vezető ügyvéd is úgy véli, háború van a Kúria és az ügyvédi kamara között
A Kúria elnöke köszöntőt mondott volna az ügyvédi kar jubileumi ünnepségén, ám végül kihagyta.
április 26., 08:46
- Belföld
Vizsgálat indult az Uzsoki Kórházban működő VIP-ellátás miatt
Milliókért lehetett előrekerülni a várólistán.
április 26., 08:02
- Külföld
Váratlanul távozott posztjáról az amerikai védelmi miniszter kabinetfőnöke
Botrányok sora miatt eddig is ellentmondásos politikusként tartották számon.
április 26., 08:47
- Gazdaság
Donald Trump azt állítja, hogy 200 kereskedelmi megállapodást kötött
Az amerikai elnök azt viszont nem árulta el, hogy kivel.
április 26., 08:31
- Külföld
Kövér László Afrikába utazik
Hivatalos látogatásra megy az Országgyűlés elnöke.
április 26., 09:07
- Kultúr
Tíz év után visszatér a magyar tehetségkutató, milliókat lehet nyerni
A nevezési határidő hamarosan lejár.
április 26., 06:05
- Gazdaság
Kocsmából jelentkezett be a kormánybiztos, sokakat érintő bejelentést tett
Kiterjesztik a pályázati lehetőséget.
április 26., 09:01
- Kultúr
Sikert sikerre halmoznak, pedig nem is azt csinálják, amit tanultak
A magyar csapat közölte, mi kell ahhoz, hogy szembenézhessünk a lángoló világgal.
április 26., 09:19
- Belföld
Ferenc pápa halála hatással van a magyar politikára is
Egy magyar pápa megválasztása nemcsak történelmi, hanem politikai szimbólumként is szolgálna.
április 26., 06:04
- Külföld
Jelképpel üzentek Ferenc pápa felravatalozott testén
A különleges szimbólumnak az új pápa esetében is lesz jelentősége.
április 26., 07:07
- Külföld
Öngyilkos lett Virginia Giuffre, aki szexuális erőszakkal vádolta Jeffrey Epsteint és András herceget
A háromgyermekes anya 41 évet élt.
április 26., 07:10
- Belföld
Nemzeti gyásznapra ébredtünk, de milyen változásokkal jár ez?
Előkerestük a hatályos szabályozást.
április 26., 06:04
- Autó-motor
Kiállta a nehéz mentális próbákat a bajnoki címre pályázó magyar sportoló
A 16 éves tehetség csapatában mindenki lelkes és motivált a részeredmények miatt.
április 26., 07:07
- Station
A harc után jött a kontroll: Liverpool új arca aranyat érhet
Szoboszlai Dominik a Premier League első magyar aranyérmese lehet.
április 26., 06:52
- Tudomány
Izgalmas felfedezést tettek spanyol régészek, fény derülhet egy középkori titokra
Az egykori halpiac helyén zajlik a feltárás.
április 26., 06:38
- Tudomány
Az eddig ismert legrégebbi hangyafajt fedezték fel Brazíliában
A faj 113 millió évvel ezelőttről származik.
április 26., 06:15
- Belföld
A megengedett sebesség több mint háromszorosával száguldott egy motoros Zalában, félmilliós büntetést kapott
Egy másik négy perccel korábban kapott ugyanott 312 ezer forintos büntetést.
április 26., 06:32
- Belföld
Behajtotta az autós tükrét egy szabálytalanul közlekedő motoros az Árpád hídon
A kétkerekű vezetője a záróvonalon sorolt be a kamerás jármű elé.
április 26., 06:29
- Kultúr
Makranczi Zalán: Kicsit megcsömörlöttem a színháztól
A művész szerint fizikai és lelki értelemben is kizsigerelik a színházi dolgozókat.
április 26., 06:36
- Külföld
Egy Vatikánban élő spanyol atya egykori professzorát, Erdő Pétert látná Szent Péter trónján
A katolikus pap szerint ismét idősebb jelöltet választanak az egyház élére.
április 26., 06:39
- Belföld
Hidegfrontra és viharos széllökésekre kell készülni a hétvége első napján
A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 23 fok között valószínű.
április 26., 06:08
- Külföld
Így búcsúzik a világ Ferenc pápától
A szertartás után pedig kiderül, kiből lesz Szent Péter következő utóda.
április 26., 06:39
- Külföld
Óriási tömeg gyűlt össze Vatikánvárosban, többen az utcán töltötték az éjszakát
április 26., 06:24