További Űrkutatás cikkek
A még mindig nem teljesen kész űrállomás mindössze négy évet fog teljes funkcionalitással működni, aztán úgy jár, mint a Mir 2001-ben: belép a Föld légkörébe, és valahol a Csendes-óceán fölött, a lakott területektől a lehető legtávolabb a súrlódás miatt apró darabokra robban.
A NASA hosszú távú stratégiája, a Bush-kormány által kidolgozott Vision for Space Exploration program az új holdraszállást, a Hold-bázis megépítését, és a Mars-utazást tűzte ki célul. Ezekhez az űrállomás óriási segítséget nyújthatna, és maga a szerkezet Michael T. Suffredini, a NASA magas rangú tisztviselője szerint a 2020-as évek végéig tökéletesen biztonságos és üzemképes lenne. A gond az, hogy senki nem akar költeni az állomás fenntartására. Az 1998-ban kezdődött, és a tervek szerint 2011-ben befejeződő építkezést nagyrészt a NASA finanszírozta, az európai, japán, kanadai és orosz űrügynökségek mellett. Becslések szerint eddig százmilliárd dollárt költöttek az ISS-re. Az elmúlt években egyébként a költségvetést már többször megnyirbálták.
Az amerikaiak visszakozása az ISS támogatásától összefügghet azzal is, hogy a NASA űrsiklóflottáját 2010 végén nyugdíjazzák, és míg a következő generációs űrhajók munkába nem állnak, az oroszok, és a Szojuz űrhajók jelentik az egyetlen utazási lehetőséget az űrállomásra. A NASA igazgatója, Michael Griffith már hónapokkal ezelőtt azt javasolta egy kongresszusi meghallgatáson, hogy adják fel az ISS-t, és koncentráljanak inkább a Hold-bázisra, és az új űrhajók építésére.
Az űrállomás támogatói azzal érvelnek, hogy az ISS a záloga annak, hogy az amerikaiak vezető pozícióban maradjanak a tudomány és az űrkutatás területén, az ellenzői szerint viszont nincs igazán funkciója az egész űrállomásnak, azon felül, hogy büszkén elmondhatjuk, hogy eddig is eljutott az emberiség. David Leckrone, a Hubble űrteleszkóp egyik vezető csillagásza szerint a politika alapvetően rosszul tekint az űrállomásra, és csak azt látja benne, hogy az űrprogram hosszú távú céljaiban mennyit segít, azt viszont alábecsülik, mennyire fontos tudományos kísérleteket végeznek a fedélzeten.
Legfrappánsabban Robert L. Park, a marylandi egyetem fizikusprofesszora fogalmazta meg a tudósok elkeseredettségét az ISS sorsával kapcsolatban: „Adjuk oda az egész rohadt cuccot a kínaiaknak, tartsák fenn ők."