Halálraítélt óriáscsillagot vizsgál az EU űrtávcsöve
A Földtől 4500 fényévre elhelyezkedő VY Canis Majoris óriáscsillagot vizsgálja az európai űrügynökség Herschel űrtávcsöve. A 3,5 méter átmérőjű tükörrel dolgozó űrteleszkóp messzebbre lát, mint bármelyik másik űrtávcső, és az elektromágneses spektrum olyan tartományaiban képes vizsgálatokat végezni, ahol a Hubble és a többi régebbi űrtávcső nem.
A 200 éve ismert VY Canis Majoris az egyik legnagyobb ismert égitest, vannak csillagászok, akik a méretét a Nap 2100-szorosága becsülik. A csillag egy vörös óriás, vagyis már felélte a nukleáris fűtőanyagát, és éppen óriási méretűre fújódik fel, hogy aztán szupernóvaként felrobbanjon. A vizsgálatok szerint a csillag kritikus helyzetben van, a robbanás bármikor bekövetkezhet, sőt, valójában lehet hogy már be is következett, csak a fénye még nem ért el hozzánk.
A Herschel spektrométere képes volt a több ezer fényévre levő csillag környezetében a kémiai elemeket azonosítani: rengeteg szén-monoxidot, és jelentős mennyiségű vízmolekulát talált. Ez nem meglepő, hiszen a szén, az oxigén és a hidrogén a leggyakrabban előforduló elemek közé tartoznak az űrben.
A Herschelt májusban lőtték fel, és műszerei a távoli infravörös tartományban működnek a műszerei. Mivel a Földtől távol, az L2 Lagrange-ponton helyezkedik el (ez az a pont, ahol a Föld és a Nap gravitációja éppen kiegyensúlyozza egymást), a földi atmoszféra illetve a gravitációs hatások zavarása nélkül képes vizsgálódni.