A Cassini űrszonda most újabb adatokat küldött haza a hold légköréről és felszínéről, amelyek alapján egyes csillagászok a NASA-nál úgy vélik, elképzelhető, hogy élet fejlődött ki a Titánon (az egyszerűbb létformák elméleti lehetőségét eddig sem zárták ki az asztrobiológusok).
A Journal of Geophysical Research című szaklapban megjelent tanulmány két olyan adatok emel ki, ami az élővilág jelenlétére utal: az egyik a hidrogén furcsa eloszlása a légkörben (a felszínhez közeledve egyre kevesebb van belőle, ami arra utalhat, hogy a felszínen élő létformák hidrogént lélegeznek), a másik az acetilén hiánya. Az acetilén egyszerű szerves molekula, aminek a légkörben a napfény hatására kellene képződnie, de a Cassini műszerei mégsem mutatták ki a jelenlétét. Ez azt jelezheti, hogy az élővilág elfogyasztja az acetilént.
Ha bebizonyosodna, hogy valóban létezik élet a Titán felszínén, bármilyen primitív is, az óriási áttörést jelentene a tudomány számára, hiszen az általunk ismert, szénre, oxigénre és vízre alapuló létformák helyett ez főként metánra és hidrogénre épülne.
A Titán vizsgálata egyébként elég nehézkes a sűrű légkör miatt, ezért például a Szaturnusz mellett elhaladó Voyager űrszondák nem is tudtak a hold felszínéről értékelhető képeket vagy mérési adatokat hazaküldeni. Csak az utóbbi években, a modernebb szondák és űrtávcsövek segítségével indult be a komolyabb vizsgálódás.