Meglett a Jupiter eltűnt öve
Az elmúlt negyven évben már kétszer jegyeztek fel hasonló jelenséget: a felhősáv kifehéredik, ezzel beleolvad a környezetébe, és a sötét csík eltűnik a megfigyelők szeme elől. Ahogy 1973-ban és 1990-ben, úgy néhány hónap elteltével most is újra megjelent a csík a bolygó légkörében, jelentették a NASA Hawaii-on található obszervatóriumának csillagászai.
A Jupiter jellegzetes, csíkos külsejét a bolygó légkörében dúló viharok okozzák, illetve az, hogy az atmoszférában más-más magasságokban állnak össze felhőkké a különféle kémiai vegyületek: a világosabb részek fagyott ammóniakristályoktól kapják a színűket, a felszínhez közelebbi, vöröses színűek pedig a kén- és foszfortartalomtól. A bolygó forgása különösen gyors, így a légkörben állandó, 5-600 kilométeres sebességű szél uralkodik, ami az óriásfelhőket az egész bolygót körül ölelő övekké húzza szét.
A legszélesebb felhősáv eltűnései arra utalnak, hogy ciklikusan váltakozik a felhők összetétele, de hogy pontosan miért, arra egyelőre nem találtak magyarázatot a csillagászok. A Déli Egyenlítői Öv legközelebbi eltűnése 2025-2030 körül várható az eddigi tapasztalatok alapján.