Koromfekete bolygót találtak
Koromfekete bolygó található a Sárkány-csillagképben: a TrES-2b jelű, Jupiter-méretű gázóriás a ráeső napfénynek alig egy százalékát tükrözi vissza.
A kutatásról a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society legújabb számában jelentették meg tanulmányukat amerikai csillagászok.
A planétát 2006-ban a Transzatlanti Exobolygó-kutató Rendszer (TrES, Trans-Atlantic Exoplanet Survey) segítségével fedezték fel, viszont csak most vizsgálták a NASA Kepler-űrtávcsövének segítségével, amely a távoli csillagok fényességét képes mérni hihetetlen precizitással - olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.
A bolygó mindössze ötmillió kilométerre kering napja, a tőlünk 750 fényévnyire található GSC 03549-02811 katalógusjelű csillag körül, amely felé mindig ugyanazon oldalával fordul.
A fényes ammóniafelhőkbe burkolózó Jupiter a ráeső fénynek több mint a harmadát visszatükrözi. A TrES-2b viszont a bolygón uralkodó 1000 Celsius fokos hőmérséklet miatt nem tehetett szert ammóniafátyolra, helyette légkörét fényelnyelő vegyi elemek - "porlasztott" nátrium és kálium, valamint titánoxid alkotja, bár ezek egyike sem magyarázza meg teljesen, hogy miért oly sötét ez az égitest.
"A TrES-2b kevésbé tükrözi vissza a fényt, mint a fekete akrilfesték" - hangsúlyozta David Kipping, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza, a tanulmány vezető szerzője.
David Spiegel, a Princeton Egyetem asztronómusa, a tanulmány társszerzője azonban megjegyzi, hogy a koromfekete bolygó oly forró, hogy a koromfekete égitestet egyfajta halvány vöröses izzás veszi körül.