További Űrkutatás cikkek
Augusztus 27-én, magyar idő szerint este fél 11-kor elhagyja a Földet a Discovery ikertestvére, az Atlantis. Az űrsiklót a múlt hét végén szállították a floridai Kennedy űrközpont 39B kilövőállására. Az amerikai űrhivatal, a NASA vasárnap kilövésre késznek nyilvánította a járművet, miután a mérnökök kicseréltek rajta két veszélyesnek minősített csavart, amelyek egy fontos kommunikációs antennát rögzítenek.
Az általában hét űrhajóst szállító űrsikló ezúttal hatfős legénységgel a fedélzetén indul útnak, alig két hónappal a Discovery sikeres küldetése után.
Négy veterán, egy nő, egy kanadai
A legénység legtapasztaltabb tagjai, Brent Jett parancsnok és Joe Tanner már háromszor jártak az űrben; Tanner öt alkalommal űrsétát is tett, míg Dan Burbank asztronauta hat éve épp az Atlantis fedélzetén debütált. Az egyetlen nem amerikai űrhajós, a kanadai Steve McLean 1992-ben járt először az űrben, azzal a Columbiával, amely 2003-ban a Föld légkörébe érve tragikus balesetet szenvedett. Az Atlantis pilótájának, Chris Fergussonnak ez lesz az első útja, csakúgy, mint a legénység egyetlen női tagjának, Heidemarie Stefanyshyn-Pipernek.
Az Atlantis legénysége. Forrás: NASA
Az űrállomást a Columbia balesete óta nem fejlesztgették, csak javítgatták. 2003-ban a NASA meghatározatlan időre leállította az űrsiklóprogramot. Tavaly nyáron a Discovery legénysége a baljós start után csak a biztonságos visszatérésre koncentrált, és az idei első, csaknem kéthetes út is rakodással és ellenőrzéssel telt. Három év után ez lesz az első alkalom, hogy az ISS-en érdemi fejlesztést hajtanak végre.