A mikrohullámú kozmikus háttérsugárzás Nobel-díjas felfedezői, Arno Allen Penzias és Robert Wilson munkássága alapján 1978 óta világszerte kutatók próbálkoznak azzal, hogy kifürkésszék az ősrobbanás visszhangjának tekintett háttérzajt.
Passzolt az elméletbe
A műszaki lehetőségek javulásával az utóbbi években egyre pontosabbá váltak a mérések. Elkészültek a háttérsugárzás térképei, amelyek igazolni látszottak azokat az elméleteket, hogy a látható csillagok és galaxisok mellett nagy mennyiségű sötét anyagnak és energiának is léteznie kell.
A brit Durham egyetemen Tom Shanks és munkatársai most a NASA WMAP műholdjának adatai alapján megkérdőjelezik ezt az összefüggést. A brit kutatók meglátása szerint a háttérsugárzás finom különbségei, az úgynevezett ripples (hullámok) nem a korai univerzumban keletkeztek.
Ehelyett a galaxishalmazok között elhelyezkedő forró gázok okozzák a egyenetlen mintázatot. Ha ez így van, a jelenleg elfogadott elméleteket alaposan át kell dolgozni, vagy le kell selejtezni, emlékeztet az Universe Today híroldal.