Gyurcsány, Orbán és a forradalmi málnaszőr

2006.10.08. 20:46

Ebben a pillanatban - vasárnap este - nagyon úgy néz ki, hogy mint azt az Elkúrtuk-balhé kirobbanását követő héten bátran valószínűsítettük, Gyurcsány Ferenc hosszabb ideig miniszterelnök marad. Noha magunk sem gondoltuk, hogy muszáj mindenáron ragaszkodnia a székéhez. A pénteki, a nemzet hajójának hánykolódása szempontjából sorsdöntő napot simán megnyerte, kivívott pozícióit egyelőre nem fenyegetik komolyan veendő veszélyek.

Az események azonban zajlanak, a konstelláció percről percre változik.

Természetesen senki sem feltételezhette - aki mégis, koppant -, hogy a szocialisták és a szabad demokraták közt akad annyi lázadó, akik kiállása miatt a miniszterelnök elbukik a bizalmi szavazáson. Egy-két órával a koalíció által súlyosan elvesztett önkormányzati méredzkedés után felmerülhettek kételyek, ám ezeket a két kormánypárti frakció idejében elhessegette.

A miniszterelnök és a koalíciós pártok ott folytatják, ahol abba sem hagyták soha.

Gyurcsány Ferenc kockázat nélkül járulhatott az Országgyűlés színe elé, és csillogtathatta korlátos szónoki erényeit. Utána néhány órával Orbán Viktornak, a Fidesz első emberének sem kellett rögtönöznie saját közönsége előtt. Mindazonáltal mégis meghökkentő, hogy egyiknek és másiknak sem támadt fikarcnyi újszerű ötlete. Az egyszerre régimódi és aktuális divat ez: egyfelől az MSZP és az SZDSZ vadul aggódik, mert Orbán Viktor nem európai értelemben vett konzervatív politikus, másfelől a Fidesz sajnálkozik, mert Gyurcsány Ferenc nem demokrata.

A miniszterelnök és a koalíciós pártok ott folytatják, ahol abba sem hagyták soha. Legalább másfél évtizede ez megy - a néhai Antall József mumusi szerepét menet közben Orbán vette át -, amikor kell, visszakézből előkapják a szélsőjobbot, és rettegni kezdenek a fasiszta veszélytől. Abban az országban, ahol a nyomorult radikális párt oly simán repült ki a parlamentből, hogy lába sem érte a küszöböt, és nincs másik, amely a helyébe léphetne. Hál' istennek - vagy akárkinek. Kétségtelen, hogy a MIÉP térvesztésében, vagy abban, hogy a Jobbik a büdös életben nem juthat egy százalékról a kettőre, jelentékeny a szerepe a Fidesz térfél-bekebelező taktikájának. Ha innen nézzük, a baloldalnak köszönetet kellene mondania: Orbán Viktor pártja annektálta a paletta szélét, s lemaradt a közepéről. Ezzel a létező legnagyobb hülyeséget csinálta: gyakorlatilag lemondott arról, hogy mérsékelten vérzivataros körülmények között diadalmaskodjon.

Hiszen miként kellene ezektől megijedni?

Főként, mert a bal és a jobb széle között megvan az a látványos különbség, miszerint a kommunisták csendesek és érdektelenek, a kutya sem kapja fel rájuk a fejét. Itten minden összemosási kísérlet kudarcra van ítélve. A Fidesz is hiába iparkodott ijesztővé festeni a Thürmer-gárdát évekkel ezelőtt, amikor egy szatmári időközi meccs alkalmából körvonalazódott valami MSZP-Munkáspárt összefogás. A fene se hitt nekik. Hiszen miként kellene ezektől megijedni? A jobb radikálisai viszont ott vannak mindenütt, síppal, dobbal, Árpád-sávval, látszanak, hallatszanak, lehet rájuk építeni. Balkampányt. Forradalmat biztosan nem. Nem szívesen kiabálnánk el, de a kockakövek egy ideig nem fognak repkedni, és az autók felgyújtása sem lesz napi program. Nem éri meg, a bíróságok túlontúl szigorú ítéleteket szabnak ki újabban. Talán korábban, a legjobb futballmeccsek után is keménykedni kellett volna, és egészben marad a tévészékház.

A Fidesz mindenesetre megszámolta - mi nem, inkább elhisszük neki -: a miniszterelnök negyvenperces meakulpázása során összesen kilenc percet foglalkozott önmagával, harmincegyet Orbán Viktorral. Az emberrel, aki veszélyt jelent a köztársaságra.

Az ellenzék vezére pedig, ahogyan minden oldal várta tőle, a vicces ultimátum lejárta után kivonult az utcára. Hogy mondjon valami érdekeset a miniszterelnökre zabos közönségnek, s bebizonyítsa, továbbra is ügyes, híveit nemcsak mozgósítani, hazaküldeni is képes. Kivonult - és nem mondott semmit. Nem talált ki semmi újat. Azt leszámítva - ezt afféle fordított Lengyel Lászlóként bravúrosan megjósoltuk -, hogy közölte, az akciózás nem egy, hanem sok napra szól. Pontosan nem tudni, hányra, lehet, hogy két hétre, lehet, hogy hosszabb időre. Területet október 23-áig foglaltak, fideszes parlamenti képviselőből azonban van több mint százhatvan, ezek egymást váltogatják, így eltarthat a dzsembori egy darabig.

Mint aki nem veszi észre, hogy forradalmi hangulat nincsen.

De mivel fogják ezek szórakoztatni a népet? Jó, hogy Orbán Viktorra kíváncsiak százezren. Áder Jánosra majdnem annyian. Navracsics Tiborra már kevesebben, de még elegen. Viszont vajon hány hazaárulózót érdekel majd Pelczné Gáll Ildikó?

Különösen azok után, hogy - még egyszer - magának Orbán Viktornak sem jutott eszébe semmi nagyszabású. Újra feltalálta a chartát - amely demokratikus formájában sikeresnek bizonyult, egy életre összehozta a posztkommunistákat a demokratikus ellenzékkel -, de ez egyelőre nem tűnik többnek egy újabb petíciónál. Ilyenből volt már sok. És aligha van, aki csatlakozzon hozzá, azokon kívül, akik már úgyis a Fidesz lobogója alatt vonulnak, meg azokon, aki még bevonhatók, a jobb még jobb széleiről.

Péntek este azt állítottam volna, a csata el sem kezdődött, és a Fidesz tüstént elvesztette. Maga Orbán is olyan volt - az egy érdemleges gesztusával együtt, miszerint a stabilitás végett nem követelnek előrehozott választásokat -, mint önmaga paródiája. Mint aki nem veszi észre, hogy forradalmi hangulat nincsen. És körülötte sincs egy árva ember, aki szólna neki, hogy mi a dolgok állása.

Nem hagyja, hogy a Fidesz ossza a pénzt. Szabad tapsolni.

Ám azóta beköszöntött a vasárnap. S miközben Orbánék idétlenek, a szocialisták sem kevésbé azok. Itt van ez a Lamperth Mónika nevű önkormányzati és területfejlesztési miniszter, kemény nő, mint a kő, és nem hagyja, hogy a Fidesz ossza a pénzt. Szabad tapsolni. És vannak hozzá szocialisták a párt országos választmányában - vagy ki tudja, kik és hol -, akik úgy érzik, hangot rögzíteni és nyilvánosságra hozni mulattató tevékenység. Akik nem hagyják, hogy kihunyjon a forradalom tüze. Ha elfogy a forradalmi muníció, kerítenek még a tartalékból.

Persze előbb-utóbb kihuny a tűz így is. Inflálódik már. Megint csak: ép ésszel senki nem feltételezhette, hogy bárki bármit abbahagy. Hazudozást, radikalizálódást, ezt-azt. Ugyan. Minden retorika és taktika. Izgalmas megválaszolatlan kérdés ezek után csupán egy maradt: ki készíti és postázza a hangfelvételeket? Ki kavarja a málnaszőrt? A többi méla unalom.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok

Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok

Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.

március 24., 07:02

  • Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.

március 20., 14:29

  • Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.

március 21., 15:11

  • Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.

március 19., 12:00

  • Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén

Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén

Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.

március 24., 14:28

  • Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.

március 28., 16:01

  • Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.

március 20., 05:39

  • Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka

Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka

Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.

március 28., 08:00

  • Címlapon
Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A felmondási eljárást csütörtökön kezdeményezik.

27 perce

  • Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani

Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani

Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.

március 25., 10:34

  • Vélemény
Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Ha egy demokratikus rendszer elég erős, és képes az önkorrekcióra, akkor teret kell engednie a „nép hangjának”.

4 órája

  • Vélemény
Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?

Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?

Patások, messiások, Matolcsy – Fodor Gábor írása.

március 31., 10:13

  • Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek

Szónokok, poloskák, ígéretek

Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.

március 17., 11:01

  • Vélemény
Sose volt még ennyire O1g

Sose volt még ennyire O1g

A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.

március 18., 13:02

  • Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.

március 7., 06:14

  • Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?

március 31., 06:58

  • Vélemény
Horn Gábor: Kamaszok – Magyarországon

Horn Gábor: Kamaszok – Magyarországon

A mai gimnazisták számára az állam ellenséges attitűdje adottnak tekinthető.

április 1., 10:25

  • Címlapon
Polt Péter nyomozást indít az MBH Bank Vox-hitelének ügyében

Polt Péter nyomozást indít az MBH Bank Vox-hitelének ügyében

Az ügy középpontjában a Fidesz spanyol szövetségesének hitele áll.

7 perce

  • Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?

március 18., 05:58

  • Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem

Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem

Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.

március 11., 07:00

  • Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió

Macron és a francia stratégiai vízió

De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.

március 8., 11:49

  • Vélemény
Mintapolgár nem kábítózik

Mintapolgár nem kábítózik

Mostantól a rendet a törvényi elrettentés és a bulvárba csomagolt szadizmus garantálja.

március 17., 07:00

  • Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?

Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?

A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.

március 13., 07:59

  • Címlapon
Lázár János: Engem el lehet számoltatni, Orbán Viktort is

Lázár János: Engem el lehet számoltatni, Orbán Viktort is

Szerinte túl kevés figyelmet kapott a MÁV az előző és a jelenlegi kormánytól is.

46 perce