Szörnyű csapás szegény Magyarországra

2008.08.25. 07:16

Borzasztó dolgok történnek, szegény, szegény Magyarország 1924 óta nem szerzett ilyen kevés aranyérmet. Szörnyű csapás ez szegény Magyarországra, mert a magyar olimpiacentrikus nemzet. A magyar azért is szeret magyarnak lenni, mert a magyar sportolók kiváló eredményeket érnek el az olimpiákon. Nagyszerű olimpiai hagyományaink vannak.

Nemcsak az olimpiai bizottságban lesz nagy a tülekedés

Pekingben nem nagyon sikerült akkurátusan tovább gömbölyíteni a nagyszerű olimpiai hagyományok fonalát. A 3 arany, az 5 ezüst és a 2 bronz állítólag csalódás, messze van nemcsak a Schmitt Pál-i 666-tól - Schmitt Pál mondjon le -, hanem attól is, amit mi magunk valószínűsítettünk.

Most mindenki elkezd felelősöket boncolgatni és okokat keresni, vagy fordítva. Nemcsak az olimpiai bizottságban lesz nagy a tülekedés - lmf: Schmitt Pál mondjon le -, hanem minden sportági szakszövetségben is, amely sportágak nem hozták az eredményeket. Márpedig ilyenből sok van, több, mint a nem ilyenekből, a vívástól a cselgáncson és a birkózáson át az öttusáig, ezúton kérünk elnézést mindenkitől, aki kimaradt a felsorolásból.

Nagyon sokat fognak beszélni a sportfinanszírozásról is. Arról van miért. Tele van az ország rothadó stadionokkal, koszos öltözőkkel, omladozó csarnokokkal, a fenének van kedve ilyen körülmények közé vinni a gyerekét. Megállt az idő, ideje elindítani az órát. Kinek, nem tudom, kiderül a következő pár évben. Sokan fognak mondani sokfélét.

Nem katonatisztek és iparoslegények szabadidős tevékenysége

Mondanak máris, a pénzhiány emlegetésén túl olyanokat, hogy tönkretették a sportirányítást, éppen egy volt sportminiszter, a miniszterelnök fokozta le a sportot szakállamtitkári szintre - Gyurcsány Ferenc mondjon le -, nem mehet így tovább.

De biztos, hogy ez a 3-5-2 annyira rettenetes?

A sport rég nem coubertini eszme, nem katonatisztek és iparoslegények szabadidős tevékenysége. A sport a szórakoztatóipar igen fontos, milliókat megmozgató része. Többen néznek sportot, mint amennyien popzenét hallgatnak, moziba járnak vagy pálinkát isznak. Sokkal többen.

Márpedig ha a sport szórakoztatóipari kategória, szórakoztatóiparosodnia kell, még inkább, mint eddig. Bele kell tenni a pénzt, hogy többet lehessen kivenni belőle. És hát szórakozni mindenki szeretne, ezért hatalmas tempóban bővül a mezőny.

A labdarúgáson régóta látszik, hogyan megy ez. Egyre többen művelik, a 2010-es futball-világbajnokság selejtezőin 204 ország indult. A múlt század 70-es éveiben körberöhögtük az ázsiai és az afrikai csapatokat, ma már tucatjával vannak, amelyekkel szemben nincs esélyünk. A vb-ken még nem kerültek a legjobbak közé, olimpiát már 1996-ban nyertek, döntőt játszottak ezúttal is. Magyarország mindeközben a világranglista 50. helye környékén szerencsétlenkedik, volt gyatrább is.

A jamaicaiak és a kenyaiak futnak, a kaukázusiak birkóznak, a fehéroroszok kajak-kenuznak

Ugyanez van/lesz az olimpiai sportokban is. Pekingben dettó 204 ország sportolói versenyeztek, 87 ország szerzett érmet. Jönnek fel a világ minden tájáról, mindenféle sportágban. A jamaicaiak és a kenyaiak futnak, a kaukázusiak birkóznak, a fehéroroszok kajak-kenuznak. Jönnek a semmiből, jól csinálják, okosan, tehetségesen.

Magyarország az éremtáblázat 21. helyén végzett, nem az 50.-en, ahol a labdarúgás áll. Meg kell becsülni, lesz vékonyabb is. Ha a vívók és az öttusázók körülményei nem jobbak, mint a futballistákéi, ha a futballisták hagyományai nem rosszabbak, mint a vívókéi és az öttusázókéi, miért ne záródna az olló? Ráadásul a jamaicaiak és a kenyaiak után mások is rájöhetnek, hogy bírnak futni, a fehéroroszok után másoknak is eszükbe juthat, hogy van vizük, vehetnek hajót, lapátolhatnak.

Kereshetnek pénzt, főszereplői lehetnek a szórakoztatóiparnak, tévé van mindenütt, látják őket az emberek.

Pontosan olyat, mint mindenki eddig, és majd ezután mindig

Ha nemcsak szegény, szegény Magyarországot nézzük, az is kérdés, milyen volt ez az olimpia. Az, hogy nemcsak azért lett a kínaiaké, mert ők rendezték, nem vitás, nincs is róla ok értekezni. Az ellenben érdekes, hogy a dopping olimpiája lett-e ez, vagy nem annyira. Jacques Rogge NOB-elnök a játékok előtt azt mondta, az lesz - mondott más butaságokat is, például Usain Boltról, úgyhogy mondjon le -, többen fognak lebukni, mint valaha. A játékok közben fél tucatnyi sportolót kapott el a WADA - meg majdnem annyi lovat -, a töredékét a négy évvel ezelőttinek, azok zömét is azért, mert hülyén csinálták.

Ettől még nyilván mindenki azon morfondírozik, mitől ilyen jó Michael Phelps. Nagyjából három dologtól. Az egyik, hogy elképesztően tehetséges. A másik, hogy hihetetlenül sokat dolgozik. És lehet, hogy attól is, amit szed. Akármit is szed azonban, ennek az olimpiának ő volt a legnagyobb egyénisége, a yamgyökeres Bolt meg a másik. Kellenek ilyenek ipari okokból.

Kivételes olimpiát csinált Peking, mondta a záróünnepségen Jacques Rogge. Persze: pontosan olyat, mint mindenki eddig, és majd ezután mindig. Mindenesetre nem olyan nagy baj, hogy vége.