"Imrének ezúton kívánjuk, hogy ha mégis sikerült akárcsak egyetlen székely embert is megbántania, akkor az kérgesre dolgozott tenyerével úgy vágja szájon nyegle és tiszteletlen stílusáért, hogy orrváladéka - amely fajtájának szubsztanciáját adja - a fülcimpájáig fröccsenjen. Aki esetleg személyesen kívánja átadni jókívánságait PKI-nek: a ... tér sarkán lakik a ... körút ...-ben".
Tapasztalataim alapján bizton állíthatom, hogy az újságírótársadalom jelentős része nem ügyvédhez rohangálós fajta, főleg nem személyiségi jogi ügyekben, sőt meglehetősen nagyvonalúan kezelik a különböző fórumokon befutó anyázásokat. De azt sem nagyon hiszem, hogy bárki örülne széles e hazában ha ilyen szövegkörnyezetben a fényképét és a pontos címét közzétennék.
De mi a helyzet azokkal a weboldalakkal, amelyek nem sajtótermékek? Tipikusan ilyenek az internetes fórumok, amelyek az internetes szabad véleménynyilvánítás úttörői, elvileg bárki, bármit beírhat, és erre bárki reagálhat, élnek is ezzel a lehetőséggel szép számmal. A fórumokkal történő visszaéléseket elsősorban a fenntartó moderációs szabályai, és az internet önszabályozó mechanizmusa próbálja elhárítani, ha valakit nagyon zavar, ami megjelent róla, bátran fordulhat a moderátorokhoz, akik a nyilvánvalóan törvénytelen tartalmat el is távolítják.
Ha a weboldal tulajdonosa szarik a felszólításra - ráadásul le is tagadja, hogy ilyet küldtek neki, hiába van erről postai igazolás - a szolgáltató csak egyféleképp tud kibújni a felelősség alól, ha maga távolítja el a jogsértő tartalmat és ha még meg is ijed egy kicsit, az egész szervert lekapcsolja, nem csak a sérelmezett oldalt.
Szóval, uraim, felesleges a sajtó és véleménynyilvánítás szabadságának sérelméről papolni egy olyan hír és véleményportálnak kikiáltott weboldalnak, amely azon kívül hogy a legelemibb etikai szabályokat sem tartja be, nem teszi közzé tulajdonosának, szerkesztőjének nevét sem. Az internet lehetőségeivel és a joghézagokkal tudatosan visszaélni nem a sajtó, hanem a gyávaság szabadsága.