A fényképezőgépem sulinetes. Valamivel több mint hetvenezer forintba került annak idején. Ebből az állam átvállalt hatvanezret, a különbséget megkaptuk ajándékba a rokonoktól, amit ezúton is nagyon szépen köszönünk. A főnököm ugyanennyiért vásárolt 3D-s videokártyát, igazán jó kis hardver, szinte korlátlan lehetőségeket nyitott az öldöklésben, de az autóversenyzős szoftverek is gond nélkül futnak rajta. Sokan megvették a leggyorsabb processzort, megint mások kipótolták még fél gigával a memóriát.
Esetleg visszavettünk volna a felbontásból Doom3-ban a pokoljelenetnél, amikor a sátán óriási, milliónyi poligonból összegyúrt alakja már túl nagy kihívás elé állította volna gépünket. Még jó, hogy jött a költségvetés, és engedélyezte a leglátványosabb speciális effektust. Mert az, hogy az állam tehetős emberek szórakozását támogassa milliárdokkal, a legkeményebb anizotropikus filteringnél is durvább speckó.
Mindez azért érdekes, mert a Sulinet Expressz egyik fő célja az lett volna, hogy több háztartásban legyen számítógép. Persze nincs leírva az alkotmányban a számítógéphez való jog, de ha már kitaláljuk, hogy felzárkóztatjuk a lakosságot, nem ártana először a legnehezebb helyzetben lévőket támogatni. Hiszen nekik van a legkevesebb esélyük arra, hogy a haviból összespóroljanak egy százezres gépet.
Ez pedig valódi változást jelentett volna, 2004 decemberében 1,24 millió háztartásban volt számítógép, amit harmadával meg lehetett volna növelni. De nem ez történt: a Sulinet Expressz két éve alatt 31 százalékról 34,5 százalékra emelkedett a számítógép-penetráció, 45 milliárdból sikerült tehát 3,5 százalékkal növelni az egy háztartásra jutó számítógépek arányát. A Sulinet Expressz csúfosan megbukott, pedig az ötlet maga jó volt. A megvalósítás volt gyászos.
De ez nem is olyan nagy baj. Legalább van egy fényképezőgépem. Igaz, kissé megkopott már, optikai zoom sincs benne, ráadásul három megapixel már egyenesen kínos 2005-ben. Venni kéne egy újat. A mostani majd odakerül a többi, porosodó elektronikai eszköz közé, először a szekrénybe, aztán pincébe, végül majd kiganézzuk valamelyik lomtalanításkor. Kit érdekel, hogy kidobunk 45 milliárdot a kukába?