Bolíviában feleslegesen meghalni = NEM MENŐ
További Menő nem menő cikkek
Eduardo Rózsa-Flores és Magyarosi Árpád halálával kapcsolatban számtalan különös dolgot lehet említeni, az egyik legérdekesebbet, nevezetesen hogy milyen illusztris névsorban kapott helyet két magyar, mégsem vette észre szinte senki. Pedig a "nemzetközi hírű gázos arcok, akik Bolíviában rejtélyes körülmények közt haltak erőszakos halált" olyan elitklub, amelybe csak nagyon keveseknek sikerült eddig bekerülniük. Che Guevarát, a Rage Against The Machine együttes frontemberét néhányan említették, a két vadnyugati akcióhőst, Butch Cassidy-t és a Sundance Kölyköt viszont sajnos senki. Pedig ők lényegesen menőbbek voltak a híres rockénekesnél, ám hiába próbáltak bankrabló és lótolvaj múltjuk elől Dél-Amerikába menekülni, 1908-ban Dél-Bolíviában mindkettejüket agyonlőtték. A róluk készült film két címszerepét Paul Newman és Robert Redford alakították, aminél többre bűnöző nem nagyon viheti. Sajnos erre Rózsa-Floresnek és Magyarósinak nincs sok esélye. Egzotikus halálukon kívül bennük aztán nem volt semmi menő.
Kevés dolog világos ebben az egész ügyben, az azonban egyértelmű, hogy szegény Magyarosi (akinek honlapja sajnálatosan és lehangolóan beszédes) csak megvezetett kishal volt a lényegesen tapasztaltabb Rózsa-Flores mellett. Ez utóbbiról sok jó nem mondható el, érdekesnek viszont érdekes figura volt. A magyar-bolíviai-zsidó-horvát-szélsőbaloldali-szélsőjobboldali-muszlim karrier nem vall ép észre, viszont azt azért el kell ismerni, hogy kevés ember tud élete során ekkorákat kanyarodni. És akkor azt még nem is említettem, hogy a legenda legújabb részlete szerint még az őszödi beszédet is Rózsa-Flores szivárogtatta ki.
Ha jól értelmezem Rózsa-Flores mítoszát, az teljes egészében arra épült, hogy hősünk a kilencvenes évek elején a balkáni háborúban fegyveres csapatokat vezetett a horvátországi magyar kisebbségek védelmében. Ez állítólag bátor és nemes tett volt. Van egy rossz hírem: nem volt az. Sőt. Bátornak talán bátor, a nemesnek viszont éppen az ellentettje. A balkáni háború éppen azért tudott olyan sok évig olyan véres lenni, mert mindkét fél tele volt ilyen idióta fiatalemberekkel, akik elhitték a politikának, hogy a másik ütött először, és aki nem csap vissza, az nem férfi, és pláne nem igazi hazafi. A tény, hogy speciel tényleg nem a horvátok ütöttek először, nem sokat változtat a tényen: Rózsa-Flores, aki a kereszteslovag szerepében tetszelegve nem riadt vissza az ártatlan civilek saját kezűleg lemészárlásától sem, csak annyival volt jobb Arkan kapitánynál, amennyivel kisebb pályán játszott.
Nem véletlen ám, hogy Rózsa-Flores éppen Bolíviában végezte. Az országot jelenleg éppen kettészakadással fenyegető belső konfliktus nagyban hasonlít a Jugoszláviát szétszabdaló háborúra: egyik félnek sincs igaza. Bolívia messze, de messze Dél-Amerika legnyomorultabb országa, amelyet három, nagyjából egybeeső etnikai, gazdasági és földrajzi vonal szab ketté. A nyugati, magashegyi, többnyire indiánok lakta, koldusszegény országrész áll szemben a keleti, alföldi, inkább fehérek által uralt, relatíve gazdag vidékekkel. Evo Morales elnök, akit a teljesen konfúz hivatalos verzió szerint Rózsa-Flores, Magyarósi, valamint az életben maradt Tóásó Előd el akartak tenni láb alól, a szegény indiánok embere, gyakorlatilag az ország első újkori vezetője, aki ezt a tábort képviseli. Santa Cruz városa, ahol a két magyart lelőtték, a gazdag bolíviaiak fővárosa, szemben a hivatalossal, a koldusszegény, az Andok négyezer méter felé nyúló hegyoldalaira épített La Pazzal, amely jó eséllyel indul a világ legélhetetlenebb nagyvárosa címért.
Latin-Amerika ma Moralestől kezdve a Castro-testvéreken és a venezuelai Hugo Chávezen át a brazil Luláig tele van a marxizmus-leninizmussal több-kevésbé szoros kapcsolatot ápoló vezetőkkel. A világon talán éppen ezen a kontinensen állnak a legközelebb a viszonyok ahhoz, amit osztályharcnak szokás nevezni, nagybirtokokkal, nincstelen parasztokkal és elképesztő társadalmi különbségekkel a szegények és a gazdagok közt. Az egyik oldalnak kicsit jobban van igaza - a nincsteleneknek -, a másik viszont kicsit menőbb - a haciendáikon faszénen kecskebébit sütő, fehér öltönyben és panamakalapban ücsörgő gazdagok. Viszont mindkét oldal vezetőinel módszerei undorítóak, a katonai diktatúrára és a tömegbe lövetésre hajlamos gazdagoké és a populista csődtömeg szegényeké egyaránt. Így normális ember egyik mellé sem áll, ha nem muszáj, azaz nem születik eleve Bolíviában. Vagy úgy jár, mint Che Guevara, aki nemzetközi forradalom-turnéja utolsó állomásán képtelen volt felfogni, hogy a babonás, keményfejű, az évszázados megaláztatások nyomán a katolikus egyházig bezárólag minden idegenből kiábrándult indiánok nem igazán fogékonyak a békeharcra.
Valószínőleg soha nem fogjuk megtudni, hogy mit kerestek Bolíviában a lelőtt és letartóztatott magyarok. Már csak azért sem, mert minden bizonnyal ők sem tudták hajszálpontosan. A legvalószínűbb az, hogy könnyű áldozatai lettek egy olyan játszmának, amelyet az ország két fele, összeesküvés-elméletek hívői szerint pedig rajtuk keresztül a CIA és a Nemzetközi Vörös Erők vívnak egymással. Az, hogy aki hülye, haljon meg, védhető álláspont, ám talán nemzeti külpolitikai doktrínává nem kellene emelni. Pedig ahogy a magyar diplomácia reagált erre az ügyre, az nagyjából ezt sugallta. Értem én, hogy a francnak van kedve ilyen balhékkal foglalkozni, és őszintén sajnálom a Buenos Aires-i magyar követségnek azt az alkalmazottját, aki most kénytelen lesz La Pazban legalább tessék-lássék intézkedni, de egy ország gondoskodjon már minden állampolgáráról, függetlenül attól, hogy él-e még, illetve hogy életében mit gondolt az éppen uralkodó kormányról.
Ha Redford és Newman nem is jön össze, Rózsa-Floresék életében és halálában van egy jó filmnyi anyag. Csak ne romantikus akciófilm legyen, hanem kellemetlen emlékeztető arról, hogy mennyire nem menő ismeretlen pályán, nagy mellénnyel besétálni a nagyfiúk puskájának célkeresztjébe.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Sose volt még ennyire O1g
A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.
március 18., 13:02
- Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?
Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.
március 20., 05:39
- Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára
A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.
március 19., 12:00
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
17 perce
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
1 órája
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
2 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
3 órája
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
4 órája
- Címlapon
Börtönbüntetésre ítélték Marine Le Pent, és eltiltották a francia elnökválasztástól is
Le Pen részvételével a párt 2,9 millió euróval károsíthatta meg az Európai Parlamentet. Rajta kívül még másokat is bűnösnek talált a francia bíróság.
6 órája
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
2 órája
- Vélemény
Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?
Patások, messiások, Matolcsy – Fodor Gábor írása.
7 órája
- Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek
Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.
március 17., 11:01
- Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?
Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?
március 18., 05:58
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?
A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.
március 15., 18:08
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Címlapon
Történelmi vállalást jelentett be Svédország, a védelmi miniszter szerint jó okuk van így cselekedni
11 órája
- Vélemény
Nyomjunk satuféket a cinizmus és a politikai pofátlanság lejtőjén
Gyúrhatjuk egymást, de nem gyilkolhatjuk meg. Ez a felfogás az igazi szuverenitás alapja.
március 24., 14:28
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
5 órája
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
6 órája
- Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani
Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.
március 25., 10:34
- Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora
Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.
március 3., 14:55
- Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?
A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.
március 28., 16:01
- Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja
A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.
március 14., 08:02
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
8 órája
- Címlapon
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.
26 perce
- Vélemény
A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része
A Baltikum és Lengyelország fenyegetése orosz „történelmi misszió”.
március 13., 14:57
- Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?
A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.
március 13., 07:59
- Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?
Ceglédi Zoltán írása.
március 10., 07:25
- Vélemény
Nagy Feró belépett a kocsmába, és ott olyat talált, amire nem számított
Kikérték a véleményét, de nem sokra mentek vele. Szarka Károly írása.
március 7., 10:33
- Címlapon
A két család csak néhány buszmegállóra lakott egymástól
Más okból, de mindkettő hallgatott.
22 perce
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
tegnap, 21:32
- Címlapon
Mennyi külföldi támogatást kapott Ukrajna a háború három éve alatt?
Itt van, hogy kitől és mennyi pénz érkezett katonai, gazdasági és humanitárius segítség formájában.
1 órája
- Címlapon
Egy budapest színitanoda oktatója szexuálisan zaklathatta a rábízott kiskorúakat
A bíróságon tagadta a tettét.
2 órája
- Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió
De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.
március 8., 11:49
- Vélemény
Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?
A progresszív hadállások megszólalásaiból a tehetetlen düh árad, mert az a helyzet, ami.
március 4., 09:28
- Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem
Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.
március 11., 07:00
- Vélemény
Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?
Utoljára a Szovjetunió európai visszavonulása idézett elő olyan változást az európai térségben, mint a mostani.
március 10., 13:34