A munkásosztály reakciós szervezete

2007.11.21. 12:09

Egykor ezzel a bonmot-val jellemezte a bolsevik forradalmárok vezetője a szakszervezeteket. No, nem azért, amiért ma lehetne ezt a jelzőt rájuk ragasztani. Ő a forradalmiságot hiányolta belőlük, azt, hogy csak reagálnak az eseményekre, és nem vezetik a munkásosztályt.

Ma nehéz lenne az osztálykategóriák alkalmazása. Leginkább a munkavállalók érdekképviseleteként határozhatjuk meg a szakszervezeteket. Talán a lengyel Szolidaritás volt az utolsó és egyetlen szakszervezet, amely eleget tett a bolsevik elvárásoknak. Paradox módon éppen a bolsevikok által megteremtett államszocializmus ellen lépett fel forradalmi módon. Ez a valódi tömegmozgalom is szétforgácsolódott a demokrácia éveiben. Illetve a helyére került, érdekképviselet lett.

A szakszervezetek leginkább ott tudtak megkapaszkodni, ahol nem volt valódi tulajdonos.

Nálunk az államszocializmusban transzmissziós szíjként kezelt, az állampárt mellett szintén államosított szakszervezetek atomjaikra hullottak a rendszerváltás után. Amelyek tudtak valódi munkavállalói érdekképviseletként viselkedni, azok megkapaszkodtak, néhány stratégiai ágazatban talán még erősödtek is. Leginkább ott, ahol zsarolási potenciáljuk a legerősebb volt. Ha megnézzük az ágazati szervezettséget, érdekes dolgokat fedezhetünk fel. Leginkább ott tudtak megkapaszkodni, ahol nem volt valódi tulajdonosi, munkáltatói tárgyalófelük, partnerük. Vagyis nem a versenyágazatnak nevezett, a privatizációt száz százalékig véghezvitt helyeken.

Nálunk ott erősek a szakszervezetek, ahol az állam a tulajdonos, ahol állami alkalmazott a menedzser: közlekedési ágazat, villamosenergia-ipar - no nem az erőművek, hanem az állami elosztó, a távvezeték-fenntartó -, egészségügy, oktatás stb. Itt megszületett a munkabéke, csak meg kellett adni a szervezett dolgozók vezetőinek azt, amit megkívántak, meg persze a munkavállalóknak is csurrant-cseppent valami. Lassan olyan helyzetbe tudta navigálni magát egy-két ügyes szakszervezeti vezér, mint anno Gáspár elvtárs. No, nem a pol. biz. tagjai lettek, de országgyűlési képviselők pártlistákon vagy főosztályvezetői sarzsival és ellátmánnyal - no nem a tagdíjakból - kistafírozott hivatásos érdekvédők (még vagyonbevallás se fenyegette őket).

Nézve legújabb kedvenc sorozatom, az m2-ön futó Igenis, miniszter úr!-at, hát azt kellene hinnem, hogy itt és most forgatták. Pedig ez a Vaslady kedvenc tévéműsora volt, anno 27 éve, és a tipikus angol humor is árulkodó. De ami a történeteket illeti, az magyar is lehetne. Legutóbb egy üres kórház bezárását a bürokrácia azzal próbálta megakadályozni, hogy éppen azért, mert nincsenek betegek, ennek a kórháznak a legjobbak a mutatói.

A csökönyös minisztert végül a szakszervezet késztette meghátrálásra, mert sztrájkkal fenyegetett, hiszen a kórház bezárása ezer állás megszüntetését jelentette volna. Nem ismerős? Hiszen most a gyakran az utasokkal szemben a szárnyvonalakon nyomasztó számbéli fölényben lévő vasúti dolgozók állását féltve hirdettek sztrájkot a vasutas-érdekképviseletek. De hallottunk mi pedagógus-szakszervezeti vezető szájából azt, hogy az iskolában legjobb dolog a tanáriban tereferélni. (Mondtam én is egykor egyetemi oktatóként, hogy nincs is jobb munkahely nyáron az egyetemnél. Hűvös van az ódon falak között, és csend.)

Ha külön fog válni az áru- és személyszállítás, a pályavasút és a gépészet, be fognak jönni a versenytársak, hová lesz az a jó kis főosztályvezetői fizetés?

Az sem véletlen, hogy most élénkültek fel a szakszervezeti vezérek. A vasút talán végre bekövetkező reformja, amit az uniós piacnyitás miatt már nem lehet elszabotálni, leginkább az ő szolgálati juttatásaikat veszélyezteti. Ha itt külön fog válni az áru- és személyszállítás, a pályavasút és a gépészet, no meg be fognak jönni a versenytársak, hát hová lesz az a jó kis főosztályvezetői fizetés az állami mamutban, a fűtött iroda, a szolgálati autó? Most kell még gyorsan sztrájkoltatni, amíg nem késő. Most kell politikai szövetségeseket keresni és belekötni az élő fába is, mert aztán marad a puszta tagság, a tagdíj.

Nem mondom, hogy nem lenne ezer fontos feladatuk az érdekvédőknek. Nincsenek könnyű helyzetben a munkavállalók, de nemcsak nálunk, hanem szerte Európában sem. Kihívások sorozata előtt áll az egész Unió. A hatvanas években realitás lett az egységesülő (Nyugat-)Európa növekedési pólusként való világgazdasági szerepe és ennek hozadékaként egy kiterjedt jóléti társadalom, gazdaság.

A szovjet blokk összeomlása, a globalizálódó világgazdaság azonban gyökeresen új helyzetet teremtett. Perspektívákat nyitott, lehetőséget teremtett, de egyben szigorú igazodási kényszert is jelentett. A globalizáció más területeken is kikezdte az európai jóléti modellt. A kibővített EU, az egységesülő Európa terheit - a benne rejlő nagyobb potenciál ellenére - ugyanez a (nyugat-)európai gazdaság már nem bírta ennek a jóléti modellnek a változatlan kiterjesztésével biztosítani. Még annak az EU törzsállamaiban való változatlan fenntartása is Európa növekedési potenciálját veszélyeztette.

Egy szóval, át kellett értékelni az un. jóléti állam modelljét. Mi az, amit elvonásokkal és újraelosztással az államok magukra tudnak vállalni anélkül, hogy ezzel elvesztenék a gazdaság fenntartható növekedését. Európa ma azért küzd, hogy ne kerüljön ki a világ fejlődésének fő sodrából, megőrizze versenyképességét, fejlődési potenciálját, és ezzel biztosítsa polgárai jólétét. Ez vezérli Európa meghatározó nagy nemzeteinek saját belső útkeresését is.

Ennek érdekében sokszor fájdalmas lépésekre kényszerülnek. Vannak is ott valódi tömegtüntetések, országos sztrájkok. Kiutat azonban csakis a gazdasági szerkezet hatékonyabbá tétele jelenthet Hiszen a leszakadó hatékonyságú ágazatokban, változatlan szerkezet mellett átmenetileg megörzött munkahelyek csakis egész ágazatok - benne az összes munkahely - megszüntetését eredményezhetik, miközben átmeneti fenntartásuk a húzóágazatoktól von el forrásokat, vagyis a növekedési potenciált teszi semmissé.

A versenyágazatokban sehol sem voltak a szakszervezetek.

Nem az lenne a felelőssebb magatartás, ha a munkahelyek puszta megtartása helyett ezek a források a munkavállalók átképzésére, mobilizálhatóságára költődnének? Potenciális munkavállalókat képezve a növekedés által más területeken létrejövő álláshelyekre. Nem járnánk jobban, ha azon korosztályokat vezetnénk ki - tisztességgel - a munka világából, akik koruknál fogva már teljesítettek, és nem várható el tőlük az új szakmák elsajátítása, mint ha állásuk minden áron való megörzésével új korosztályok munkába lépését akadályozzuk?

Borzasztóan nehéz döntések ezek. A versenyágazatokban ezt a tőke kíméletlenül levezényli, levezényelte. Ott sehol sem voltak a szakszervezetek, hogy ezt a kiméletlen szerkezetátalakítást legalább kissé emberségessé tegyék. Csak ott, ahol nincs valódi tulajdonos, csak ott vitézkednek. Ott sem egy egész ország, pláne egy földrész valamennyi munkavállalója távlatos jövöjét nézve, a tisztes kompromisszumokat kikényszerítve. Nem, csak az üres kórház ezer munkahelyét, az államosított szakszervezeti állásukat féltve.

No, én ezért tartom ezeket a szakszervezeteket a munkásosztály reakciós szervezeteinek, nem a bolsevik elvárás okán.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
A Hont kivont szablyával

A Hont kivont szablyával

Vásárhelyi Mária ezúttal szembement Vásárhelyi Máriával.

április 22., 06:05

  • Vélemény
Oly távol van tőlem, és mégis közel – egy hétvége Bécsben

Oly távol van tőlem, és mégis közel – egy hétvége Bécsben

A kultúrát nem árt leöblíteni néhány korsó sörrel.

április 27., 10:05

  • Vélemény
Kevés vagy túl sok ideje van a Tisza pártnak a választásokig?

Kevés vagy túl sok ideje van a Tisza pártnak a választásokig?

Mit mond a szervezeti elemzés?

április 25., 12:03

  • Mindeközben
Nemazalány újra szerelmes

Nemazalány újra szerelmes

1 órája

  • Vélemény
Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Amit az USA mint szuverén állam elnöke tesz vagy mond, az hatással van mindenki életére.

április 16., 08:18

  • Vélemény
Orbán Viktor nem védi meg a saját szavazóit. Sem.

Orbán Viktor nem védi meg a saját szavazóit. Sem.

Simán lehet, hogy ott vannak a lelkes és magukat vállaló fideszesek valahol, és akkor Orbán tök nyugodt lehet a választási várakozásaiban.

április 28., 07:29

  • Vélemény
Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői

Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői

Már megjelent az ördögi terv: a kohéziós pénzek átcsoportosítása a hadiiparnak.

április 23., 09:00

  • Címlapon
Gyűlnek a viharfelhők Magyarország felett, a kormány azonnal reagált

Gyűlnek a viharfelhők Magyarország felett, a kormány azonnal reagált

Most csak a lakosságban lehet bízni.

2 órája

  • Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?

március 31., 06:58

  • Vélemény
Aki az Úr jelét cipelte – búcsú Ferenc pápától

Aki az Úr jelét cipelte – búcsú Ferenc pápától

Balogh Gábor írása.

április 21., 19:32

  • Címlapon
Hivatásos szájról olvasó fejtette meg, hogyan alázta meg Macront Trump

Hivatásos szájról olvasó fejtette meg, hogyan alázta meg Macront Trump

A harmadik államfőt hívatlan vendégnek tartották.

9 órája

  • Vélemény
Horn Gábor: Kamaszok – Magyarországon

Horn Gábor: Kamaszok – Magyarországon

A mai gimnazisták számára az állam ellenséges attitűdje adottnak tekinthető.

április 1., 10:25

  • Vélemény
Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Gulyás Márton a marxista–feminista kultúrkritika újrakanonizáló módszereit pörgetve igyekszik egyoldalúan újraírni a történelmet.

április 2., 11:58

  • Címlapon
Újabb részletek derültek ki George Clooney feleségének Amerikából való kitiltásáról

Újabb részletek derültek ki George Clooney feleségének Amerikából való kitiltásáról

Könnyen lehet, hogy kénytelen lesz elhagyni az országot.

3 órája

  • Vélemény
Konok Péter: Totem és tabu és konteó

Konok Péter: Totem és tabu és konteó

A szalmabábbá avanzsáló Gyurcsány helyett Magyarra teszik át a „legfőbb ellenség” kormányzati propagandanyomatékát.

tegnap, 13:06

  • Címlapon
Az utolsó pillanatban változtattak a pápaválasztás szabályain

Az utolsó pillanatban változtattak a pápaválasztás szabályain

Még mindig Európa adja a legtöbb bíborost.

2 órája

  • Címlapon
Erről a sorozatról beszél a félország: történelmi csatát dönthetett el egy keresztény harcos

Erről a sorozatról beszél a félország: történelmi csatát dönthetett el egy keresztény harcos

Kapisztrán János: A harcos és vallási fanatikus, aki megváltoztatta a történelem menetét.

21 perce

  • Vélemény
Orbán Balázs: A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

Orbán Balázs: A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

A kormány arra törekszik, hogy korlátozza a progresszív, antidemokratikus liberalizmus terjedését.

tegnap, 05:55

  • Vélemény
Orbán Viktor ligája, avagy a becstelenek társasága

Orbán Viktor ligája, avagy a becstelenek társasága

A miniszterelnök politikai ambícióinak oltárán Magyarország feláldozta az évtizedeken át felépített nemzetközi szövetségi rendszerét.

április 11., 15:29

  • Vélemény
Megnéztem egy érzékenyítő filmet, és azóta nagyon érzékeny vagyok

Megnéztem egy érzékenyítő filmet, és azóta nagyon érzékeny vagyok

Probléma az, ha a helyiek úgy érzik, az állam jobban támogatja a bevándorlókat, mint őket.

április 10., 11:44

  • Vélemény
Gyurcsány Ferenc megható videója után nézzük meg a számokat!

Gyurcsány Ferenc megható videója után nézzük meg a számokat!

Szőke László véleménycikke.

április 8., 17:36

  • Vélemény
A kérdés a következő: ki alkalmasabb a NER vezetésére, Orbán vagy Magyar?

A kérdés a következő: ki alkalmasabb a NER vezetésére, Orbán vagy Magyar?

Magyar a jöjjön bármi csúcsmodellje, ami egyébként a politikai látványpékség felől nézve sikeresebbnek tűnik, mint bármi az elmúlt 14-15 évben.

április 11., 08:00

  • Vélemény
A ravasz, az autista és aki kifulladt

A ravasz, az autista és aki kifulladt

Ha kell, Orbán Viktor belemegy a csalánba is – Kóczián Péter írása.

április 7., 07:45

  • Vélemény
A 2026-os választás az Apa és a Fiú harcának néz ki

A 2026-os választás az Apa és a Fiú harcának néz ki

Valójában nem sokat tudunk arról, mi zajlik a Tiszán belül, ami önmagában sem megnyugtató.

április 7., 12:35

  • Vélemény
Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Ha egy demokratikus rendszer elég erős, és képes az önkorrekcióra, akkor teret kell engednie a „nép hangjának”.

április 3., 06:16

  • Vélemény
Kik fújják a passzátszelet a világpolitikában?

Kik fújják a passzátszelet a világpolitikában?

A mindenhatónak tűnő államok mellett újabb hatalmi erőközpontok jelentek meg a világpolitikában, a globálisan működő és globális befolyással rendelkező óriáscégek.

április 9., 07:57