Mire emlékeztet minket a Füstmentes Világnap?

November harmadik csütörtökjét tűzték ki nemzetközi szinten a Füstmentes Világnap számára. Ennek apropóján stábunk Budapesten kérdezte meg az embereket, hogy hallottak-e már erről a napról. Videó!

1971-ben Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney azzal a kéréssel fordult a polgárokhoz, hogy egy napig mellőzzék a dohányáruk fogyasztását, és az így megtakarított pénzt a helyi középiskolának ajánlják fel. Az ötletet az Amerikai Rákellenes Társaság tovább vitte és 1977-ben már az USA valamennyi államában meghirdették a mozgalommá nőtt kezdeményezést, nem sokkal később pedig a WHO nemzetközi szintre emelte.

A Füstmentes Világnapot minden évben november harmadik csütörtökjén rendezik meg, amelynek keretén belül minden dohányost arra buzdítanak, hogy egy napra tegye le káros szenvedélyét. A cél az, hogy minél többen döntsenek úgy, hogy érdemes még egy nappal vagy még ennél is többel meghosszabbítani a füstmentes állapotot. A legjobb megoldás, ha egyáltalán nem fogyasztunk semmilyen dohányterméket.

A Földön körülbelül 1 milliárdan dohányoznak, Magyarországon 2 millióan. Sokan talán nem tudják, de a dohányzás káros hatásait nem elsősorban a nikotin, hanem az égés és a füst okozza. A cigaretta égése során keletkező füst közel 7 ezer vegyi anyagot tartalmaz, ezek közül 93-ról az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) megállapította, hogy káros vagy potenciálisan káros az egészségre. A legjobb, ha rá sem szokunk a dohányzásra, vagy ha ez már megtörtént, akkor mihamarabb leszokunk róla, hiszen már a leszokás első napjától jelentősen csökken a megbetegedések kockázata.

Azok a felnőtt dohányosok, akik az ismert egészségügyi kockázatok ellenére sem szoknak le, tájékozódhatnak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről, hiszen ma már léteznek olyan égés nélkül működő füstmentes technológiák, amelyek használata a hagyományos dohányzásnál 70-95 százalékkal alacsonyabb károsanyag-kibocsátással jár.

Ilyen füstmentes alternatíva a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Ezen technológiák közös vonása, hogy használatuk során nem történik égés, és így füst sem keletkezik, ugyanakkor ezek sem kockázatmentesek, hiszen tartalmaznak például nikotint, ami erős függőséget okozó anyag valamint számos egyéb negatív hatása mellett megemeli a vérnyomást valamint a szívfrekvenciát is. A károsanyag kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatás összefüggésének vizsgálatára hosszútávú kutatások szükségesek.

Az egészségünk védelme érdekében a legjobb megoldás továbbra is az, ha egyáltalán nem kezdünk el dohányozni, vagy ha már dohányzunk, akkor minél hamarabb leszokunk. A leszokás már az első napokban pozitív hatással van a szervezetre, ezért azoknak, akik elhatározták, hogy leszoknak, minden támogatást meg kell adni, hiszen az egészségügyi előnyök azonnal érezhetők.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.