Én nem akartam, hogy idejöjjön

2007.01.22. 16:41
Gyurcsány Ferenc hosszú kihagyás után újra országos turnéba kezdett: Bajnai Gordon és Magyar Bálint társaságában körútra indult, második állomása Miskolc volt hétfőn. A magyar fejlesztéspolitika csúcsfejei egy alsóvadászi cigánytelepre is beugranak, hogy miért, azt nem tudtuk kideríteni. Előre kiválasztják-e a mintacsaládot, vagy találomra kopogtatnak? Számít-e a szerencsés véleménye? Mit keres az őrezred pár nappal az esemény előtt a településen?

Cikkünk a miniszterelnöki látogatás előtt íródott, azóta Gyurcsány Ferencék megjárták Alsóvadászt, az eseményről az MTI tudósított. A távirati iroda rövid beszámolóját cikkünk végén olvashatja.

Egészen groteszk jelenést láthat az, aki hétfőn kora délután Szikszó és Alsóvadász között jár: míg Szikszón a tavaly felújított kórház bezárása ellen tüntetnek, méretes kormányzati konvoj halad majd el az úton.

Meglátni a jövőt

A fekete A8-as Audikban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Bajnai Gordon fejlesztésügyi kormánybiztos és Magyar Bálint fejlesztésügyi államtitkárrá bukott miniszter ül majd. Az autók az önkormányzat épületénél balra kanyarodnak az Újtelepre, a cigánysorhoz.


Az utca sáros, de tiszta - kilkk! (Fotók: Huszti István)

A sáros, de tiszta utcán cigányok nézelődnek, kutyák sehol. Az első ház udvarán egy kecske bóklászik, de arrébb iszkol, amikor a három kormányzati vezető belép a kapun. Horváth Piroskánál mindössze tíz percet töltenek, aztán a konvoj visszafordul, és Miskolc felé veszi az irányt, hogy a régió fejlesztéséről tanácskozzanak.

Bátortalan kitörési kísérlet a kommunikációs lendületvesztésből? Vagy a fejlesztéspolitikának van nagy szüksége egy cigányasszony jövőbelátására? Az esemény előtti napon, vasárnap Alsóvadászon ezek tűntek a miniszterelnöki látogatás legvalószínűbb okainak. Végül az utóbbit is kizárhattuk, viszont a közeljövőt valóban megismertük.

Az asszonyok átvették az uralmat

Az ezerötszáz lakosú Alsóvadász Miskolctól húsz kilométerre, a 3-as úttól nyugatra, Szikszó fölött fekszik. A faluban nagy a munkanélküliség, sok az öreg, a lakosság 40-50 százaléka cigány, nagy részük elkülönülve, fent a dombon, az Újtelepen él. A Jó Barát sörözőben azt állítják, a cigányok a Pást presszóba járnak.


Horváth Dénes, középpályás és falugondnok - klikk! (Fotók: Huszti István)

„Sok a boxi mán!” – mondja mégis egy szemüveges magyar férfi a Pást presszóban. A pult mögött egy önkormányzati képviselő szolgál ki. Okos Lászlóné és még öt asszony tavaly ősszel vette át a hatalmat a férfiaktól a képviselő-testületben, Kiss Lászlóné pedig 70 százalékos eredménnyel lett újra polgármester. „Sok itt az özvegyasszony, de nem működött a szerszám” – értékeli a kocsma politológus szakértője a matriarchális fordulatot.

A diósgyőri kohászat megszűnte óta állandó munka nincs, két hónapig a gyümölcsös, alkalmanként a nagyvárosok adnak munkát. Aki nagyon akar dolgozni, közmunkára jelentkezik, de ha van három-négy gyerek a családban, csak 6-8 ezer forinttal keres többet a patakmeder tisztogatásával, mintha otthon ülne, ezért sokan a kényelmesebb életformát választják.

Rejtőzködő szocialisták

Meglepetésünkre nem mindenki hallott arról, hogy hétfőn a faluba látogat a miniszterelnök. Azt meg a magyarok között végképp nem érti senki, hogy miért a cigányokat látogatja meg, amikor nemrég felújították az iskolát, végéhez közeledik a közművesítés és az óvoda kibővítése. Különben mindegy: „Ha pénzt hozna, akkor örülnék neki.”

A 2006-os önkormányzati választáson csak egy képviselőjelölt indult párt-, vagyis Fidesz-színekben, mindenki más független volt. „Meg voltam rájuk haragudva. A sok kiszivárogtatás, erre oda kell figyelni” – vallja be Okosné, hogy békeidőben szocialista.

A foci azonban összehozza a falut, a csapat és a közönség vegyes, bár az előbbi éppen döglődik. Állítólag húsz éve nem fordult elő, hogy Alsóvadász a megyei másodosztály utolsó helyén álljon, bár a szomszédos Homrogddal „életre-halálra” vívott meccseket rendre elvesztik, legutóbb éppen 5:1-re. Ettől függetlenül több száz néző látta az örökrangadót. A csapat éppen az átigazolásokat beszéli meg az önkormányzat épületében, az ajtó mögül csak annyit hallunk, hogy „kapus az kell!”, ezért nem is zavarunk.

Néha feltűnik egy kamion Nyakó Istvánnal

A cigánytelepre felvezető meredek S kanyar alján két kissráccal futunk össze, amikor a kavicsokkal megszórt betonúton nyolcvannal felénk zúg egy fehér Skoda Favorit. „Ez múltkor nekiment az oszlopnak, olyan részeg volt.” Elhisszük, annál is inkább, mert pár perccel később kis híján karambolozik egy – ugyancsak dinamikusan közlekedő – Lada Samarával.


Az S kanyar aljában - klikk! (Fotók: Huszti István)

„Nem tudom. Tán benéz az udvarba, hogy koszos-e?” – találgatják közben a fiúk a fejlesztéspolitikai csúcstalálkozó célját, majd elmesélik, hogy tavasszal meg az Orbán kamionja volt itt. Később kiderítjük, hogy az MSZP-s Nyakó István kampányolt erre kamionnal, a platón Galambos Lajos rokona, Csocsesz énekelt, Nyakó is mondott valamit, de a platóról nem szállt le. Ezért a falunak jobban tetszett a fideszes Ódor Ferenc, aki bement a közösségi házba, és egy nem létező fagyasztóüzemmel kampányolt (BAZ megye 9-es sz. vk.).


Parkosítás után - klikk a képre! (Fotók: Huszti István)

Lassan azért oszlik a homály, és rálelünk a fejlesztéspolitika ugródeszkájának alapkövére. A cigánysoron a Demokratikus Romaszövetség nevű civil szervezet „parkosított”: 900 ezer forintnyi pályázati pénzből, a helyiek bevonásával virágtartóvasak (egyelőre virág nélkül), ormótlan fapadok és autógumiba ültetett tuják kerültek az utca szélére.

Téli nagytakarítás

A cigányokat felkészítették a látogatásra; az utcát és az udvarokat ki kellett takarítani, a lom a kertek sarkába került, csak a patakparton találunk elszórtan szemetet, oda a sár miatt nem megy el a kukás. „Nem Mónika-show-zom, mert szeretem a Mónika show-t, de így nem lehet élni” – vezet át minket a mindennapok világába egy asszony. És záporoznak a panaszok.

A soron mindenki segélyből és alkalmi munkából él, a hangulatot az áremelkedések határozzák meg. A szocpollakások közül több is frissen van festve, de feljebb előtűnnek a pacsitból, vagyis két deszka közé tömött sárból készült putrik is. A telep fele még kúthoz jár vízért, de a télire való fát az önkormányzat segítségével mindenkinek sikerült megvennie. A többség állandó munkát szeretne.

Finom átmenet a munkabér és a segély között

A közmunkás cigányok vezetője, a focicsapat középpályása, a 25 éves Horváth Dénes, bár a soron nőtt fel, de már „kiugrott”. A faluban él egy magyar lánnyal és négy gyerekkel.

„"Egész nap nem fognak dolgozni, de ha azt mondod nekik, hogy ötvenméternyi patakpartot tisztítsanak meg egy nap alatt, akkor megcsinálják... Meg arra kell figyelni, hogy ne igyanak – ad bepillantást a falu gondnoka a közmunkaviselés mindennapjaiba. – Egyébként a cigányok is lassan rájönnek, hogy a sok gyerek az mégiscsak sokba kerül, a segély meg egyre kevesebb.”


Putri Alsóvadászon (Fotó: Huszti István)

A polgármester asszony is tanácstalanul néz a váratlan látogatás elé. A programozó matematikusból könyvelőnek állt, majd polgármesterré választott Kiss Lászlónéról jó véleménnyel vannak a faluban, ezt a legutóbbi választási eredménye is igazolja.

Belső fejlődés

2002-ben még kis híján elveszítette a választást. Mint mondja, cselédsorból származó református nőként nehéz volt kiállnia a rendszerváltás óta polgármester, katolikus, gazda felmenőkkel büszkélkedő férfi vetélytársa, Szatmári István ellen.

Ami fejlesztés a faluban történt, az mind az önkormányzat érdeme, még a pályázatok írására se költöttek külön pénzt, házon belül oldották meg. „Az új szociális törvény el van bazseválva – él határozott véleményével Kissné, aki évek óta kamatmentes hitellel támogatja a rászorulókat. – Félre rakni nem tudnak, inkább egy nagyobb összegben kapnak pénzt olyan dolgokra, mint tűzifa, házjavítás vagy ruha.” Eddig apránként mindenki visszafizette a kölcsönt, miközben az önkormányzatnak évi hárommillió forintos kockázatot jelent a hitelezés.

„Nehéz befektetőket idecsábítani, a 3-as út kiesik, vasút nincs” – vázolja a fejlesztéspolitikai perspektívákat a polgármester, de két projekt azért materializálódni látszik: az önkormányzat belekezdett egy régi malom felújításába, ahova majd befektetőt várnak, a dombtetőn lévő laktanyából pedig a szomszédos Aszalóval közösen talán ökoklinikát, utógondozó szanatóriumot lehetne csinálni. Jó a levegő.

Jó időzítés, paprikás hangulat

A kedélyeket a megszorítócsomag mellett leginkább a szikszói kórház bezárása borzolja, abban ugyanis mindenki egyetért – még a gyorshajtók is –, hogy még Alsóvadászról sem lehet mentőautóval 15 perc alatt beérni Miskolcra. Nemhogy a még északabbra fekvő Gagybátorból.

Hogy a kórházzal minek kellett volna előbb megtörténnie, a bezárásnak vagy a felújításnak, arról már megoszlanak a vélemények. Mindenesetre most éppen egy felújított, SZTK-t, belgyógyászatot, onkológiát és szülészetet működtető kórház bezárását tervezi a kormány. A kórház dolgozói meg tüntetnek, éppen hétfőn, Gyurcsány látogatásakor.

Úgy látszik tehát, hogy az időzítés a böszmeségek sorát gyarapítja majd, bár az is igaz, hogy ellentüntető legyen a talpán, aki – a szegedi látogatáshoz hasonlóan – az alsóvadászi cigánysorra kimegy zavarogni, a cigányoknak meg nem kenyerük az utcai politizálás, sőt inkább meg vannak illetődve.

Utolsó utunk a családlátogatásra kiválasztott házba vezet. Pénteken az „öltönyös emberek” már előkészítették a terepet a cigánysoron. A köztársasági őrezred és a rendőrök felmentek a telepre, fényképeztek, és megkérték az embereket, hogy a kutyákat zárják be, mert különben „használniuk kell a gázspray-t”.

A szerencsés kiválasztott Horváth Piroska (ismerőseinek egyszerűen Léna) lett, aki a szegénység ellenére életvidám asszony, húgával, legkisebb, Máté nevű fiával és egy kecskével él otthon. Már nagymama, dolgozni viszont azóta nem tud Miskolcon, hogy a csokigyár nem fizeti a megdrágult buszbérletet, közmunka meg nőknek nincs. Panaszkodni viszont nem panaszkodik.

Én nem akartam, hogy ide jöjjön

„Nekem olyan, hogy jön is, meg nem is. Jobb nem lesz tőle, segély nem, hát munka kéne – mondja a családlátogatásról Léna, amikor bevezet minket az átlagnál takarosabb lakásba. – Én nem akartam, hogy idejöjjön, mondtam nekik, hogy inkább menjen valami putriba, ahol igazán szegények az emberek, de egy öltönyös parlamenti ember azt mondta, hogy ide jön, és kész!”


Léna és Máté - klikk! (Fotók: Huszti István)

„A férjem lement a kazánhoz, nem szereti az ilyet. Mondták, hogy zárjuk majd be a kutyát. Előtte meg ők jönnek ide kutyákkal, hogy bombát keressenek. Hát majd a kutyát bezárjuk, az inas kecskéjét meg kieresztjük a kertbe – Inasnak a fiúgyerekeket hívják errefelé, Lénának azonban nem a kutya a legnagyobb gondja. – Hát most mit mondjak neki? Tizenöt perc az nagyon sok idő, mit fog itt egyáltalán csinálni?”

Léna férje egyébként nem lesz otthon a fejlesztéspolitikai vizitkor, épp abban kérdéses sorsú szikszói kórházba kellett befeküdnie.

Romákkal találkozott, és mindennapjaikról érdeklődött Gyurcsány Ferenc az abaúji Alsóvadász romatelepén hétfőn. A miniszterelnököt sok tucatnyian köszöntötték, panaszkodtak neki, ugyanakkor kiutat is kértek helyzetükből. Gyurcsány Ferenc több roma férfi, nő és gyermek mondandóját végighallgatva, a cigánysor hepehupás földútján végigmenve betért a többgyermekes Siroki Jenőné (Horváth Piroska) házába, és elbeszélgetett vele. Bajnai Gordon eközben újságíróknak elmondta, 120 milliárd forint van a kistérségek fejlesztésére 2007 és 2013 között. (MTI, 2007. január 22., hétfő, 15:43)